Merkez Bankasının faiz kararına büyük destek

Ekonomi dünyasının önemli isimleri Merkez'in aldığı kararı çok doğru ve yerinde bir karar olarak yorumlarken bu karar ile Merkez'in adeta bağımsızlığını ilan ettiğini söyledi. Merkez Bankası'nın dünkü faiz kararına ekonomi cephesinden büyük destek geldi.

Merkez'in faiz kararına büyük destek

FED kararları ve yurtiçindeki siyasi endişelerden ötürü ateşi günden güne yükselen Dolar ve Euro karşısında merakla beklenen Merkez Bankası'nın dünkü Para Piyasaları Kurulu toplantısından 'faiz lobisi'nin hoşuna gitmeyecek bir karar çıktı.

Merkez, faiz artırımı beklentilerine karşılık faiz koridorunda herhangi bir değişiklik yapmadı ve politika faizini değiştirmeyerek yüzde 4,5'te bıraktı. Ancak Merkez akılları karıştıran bir hamle de yaptı. Aldığı kararla ek parasal sıkılaştırma günlerinde bankalararası piyasada yüzde 7,75 olan referans oranın yüzde 9 olarak kararlaştırdı. Bu karar ise bazı piyasa yorumcuları tarafından örtülü faiz artırımı olarak yorumlandı.

Merkez'in aldığı karar sonrası döviz kurunda yeni rekorlar kırılırken dolar 2,27'ye Euro ise 3,06 TL'ye kadar çıktı. Gün sonunda ise dolar 2,25'e Euro ise 3,05'e gerileyerek günü kapattı.

Merkez'in aldığı karara ilk yorum ise Başbakan Erdoğan'dan geldi. Erdoğan'ın yurtdışında katıldığı bir toplantıda 'İsabetli bir karar' olarak yorumladığı faiz kararına ekonomi dünyasından da büyük destek geldi.

Ekonomi dünyasının önemli isimleri, Merkez'in çok doğru bir karar ile faiz lobisine boyun eğmediği yönünde ortak görüş belirtirken, bu karar ile kurumun da adeta bağımsızlığını ilan etmiş olduğunun altını çizdi.

FAİZ LOBİSİ DEĞİL ÜRETİM LOBİSİYİZ

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Genel Başkanı Nail Olpak: Yüksek faiz, sanayicilerin üretim gücünü zayıflatır. Faizin artırılmasından hoşnut değiliz. Biz sanayiciyiz, işadamıyız. Üreterek para kazanıyoruz. Paradan para kazanmıyoruz. Faiz lobisi değil, üretim lobisiyiz. İşverenler olarak, faiz artırımına karsıyız. Mayıstan bu yana faizler yüzde 4.68'lerden yüzde 10'un üzerine çıktı. İki katı artış söz konusu. Bunun gerek ekonomimize, gerekse de sanayicimize maliyeti yüksek. Bu durum, bizim yatırım yapma imkânımızı sınırlıyor.

EKONOMİYE DARBE YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR

Albayrak Holding CEO'su Ömer Bolat:  Faiz oranlarında bir değişikliğe gitmeyerek Merkez Bankası çok önemli bir karara imza attı. Çünkü Türkiye'nin ekonomik göstergeleri genel anlamda son derece sağlıklı ve istikrarlı bir seyir izliyor. Ama bir süredir Türkiye'de faiz oranları ile ilgili faiz lobisinin rahatsız olduğu bir konu var. O da reel faizlerin mayıs ayında neredeyse sıfıra düşmesi. Bu nedenle gerek Gezi olayları gerek 17 Aralık ile başlayan operasyonlar silsilesi Türkiye'de kaos lobisine oynayan bir sürenin adıdır. Bu süreçte 'Kaos lobisi' 11 yılda meydana getirilen istikrar baltalanmaya çalışılıyor. Bu operasyonlar ile AK Parti'nin en güçlü olduğu alana darbe yapılmaya çalışılıyor. Bunu yaparken de Türkiye'ye 10 yıl önceki gibi yüksek faizli rant ekonomisi ile sömürüldüğü halkın inim inim inletildiği bir dönemi geri getirmeyi hedefliyorlar. Ancak Merkez Bankası bu tür mengene sıkıştırmalara karşı direnmektedir. Buna direnirken de halkın sağduyusu ve ekonomik istikrara güvenmektedir. O yüzden alınan karar çok doğrudur.

MERKEZ'İN KARARI ÇOK DOĞRU

SETA Ekonomi Direktörü Erdal Tanas Karagöl: Merkez Bankası'nın aldığı karar piyasaların beklentisi doğrultusunda oldu. Çünkü bizim SETA olarak yaptığımız beklenti anketinde çoğu ekonomist bu görüşü dile getirmişti. Şayet Merkez Bankası faiz artırımın da bulunsaydı ekonomik büyüme verileri olumsuz etkilenecekti. O yüzden Merkez'in bu kararı doğru bir karardır. Dün artırım kararı çıksaydı piyasa tarafından Şubat toplantısında da bu beklenti devam edecekti. Belki de faiz oranları beklenmedik noktalara gelecekti.

TEHDİT HAVASINDAN ÇIKMALIYIZ

İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan: Biz faiz kararının arttırılmaması yönünde bir demeç vermiştik o yüzden açıklanan karar noktasında ben şahsen çok memnunum. Bu tür şeyler nispeten belli bir kesimin işine yarıyor. Artık ülke olarak bunun bir tehdit havası olarak hissedilmesinden çıkmamız lazım. Faiz artmazsa döviz yükselir şeklinde bir psikolojiye kapılmamız lazım. Ülke ekonomisi kendi dinamikleri içinde tıkır tıkır yürüyor. Merkez'in bu kararı umarım piyasalara güven verir.

MERKEZ TARİHSEL KARARI İLE BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETTİ

Ekonomist Dr. Cemil Ertem:  Merkez Bankası'nın dünkü kararını aslında faiz artırımı olarak yorumlamamak lazım. Ama kimileri bunu örtülü faiz artırımı olarak değerlendiriyor. Burada bence önemli olan Merkez Bankası'nın iki faiz türünde değişikliğe gitmemiş olması. Merkez eğer politika faizlerinde artırımı gitseydi Türkiye'nin borçluluğunu arttıran bir sistemi beslemiş olurdu. 1994 ve 2001 krizi bu sistemin sonuçları olarak karşımıza gelmiştir. O yüzden Türkiye uzun zamandan beri bu sistemden kurtulmaya çalışıyor. Özellikle Merkez Bankası bu sistemden çıkmak için yoğun bir çaba sarf etti. Şimdi durum böyle olunca Merkez'in dünkü kararı tarihsel bir karardır. Açıkça söylemek gerekirse Merkez dünkü kararı ile bağımsızlığını ilan etmiştir.

İSTESELER DE HEDEFLERİNE ULAŞAMAZLAR

AK Parti Ankara Milletvekili Bülent Gedikli: Merkez'in faiz arttırmama kararı çok isabetli oldu. Bu toplantı öncesindeki olaylar aslında çok enteresan. Bir takım çevreler devreye girerek sürekli Merkez Bankası'nı faiz artırımına zorlamaya çalıştılar. Bir takım oyunlar, spekülasyonlar, yalan haberler ile bunu zorladılar. Merkez dünkü kararı ile bunlara prim vermemiş oldu. Zaten böyle bir artırımada ihtiyacı yok. Bana göre döviz kurunda da bir sıkıntı yok. Hedeflerimizde de her hangi bir değişiklik yok. Türkiye'de öyle bir siyasi istikrar ve ekonomik yapı var ki; isteseler de bir takım kesimler hedeflerine ulaşamaz.

LOBİ THE ECONOMİST ÜZERİNDEN FAİZ TALEP ETTİ

Ekonomist Süleyman Yaşar:  Faiz lobisi The Economist dergisine geçtiğimiz günlerde verdiği demeçte faizlerin yüzde 11 olmasını istedi. Türkiye'ye yüksek faizle para satılmasını istedi. Merkez Bankası ne yaptı, lobilerin The Economist üzerinden dile getirdiği talebi yerine getirmedi ve çok doğru da yaptı. Çünkü yüksek faiz düşük kur politikası Türkiye'yi bir zamanlar çıkmaz bir sokağa sokmuştu. Bunu son dönemde de kurlar üzerinden spekülatif ataklar yapıp faiz artırımı talep ederek yine denediler ve dediler ki ''Faizler artmadığı takdirde dolar 2,50 -3 TL'ye gider'' ancak gördük ki böyle bir şey olmadı. Merkez Bankası lobiye çok iyi bir cevap verdi ve Türkiye ekonomisi için olması gereken doğruları yaptı. Merkez'in açıkladığı kararda lobinin dediği gibi örtülü faiz artırımı diye bir şey de asla söz konusu değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir