Merkez Bankası Erdem Başçı konuştu, İşte 2014 enflasyon beklentisi

Merkez Bankası Başkanı Başçı, '2014 yılında para ve kur politikası' konulu basın toplantısı düzenledi. Açıklamaların yarındılar haberizde;

Merkez Bankası Erdem Başçı konuştu, İşte 2014 enflasyon beklentisi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ankara'da basın toplantısı düzenliyor. "Bugünden itibaren yıl sonuna kadar her gün en az 450 milyon dolar satıyoruz" diyen Başçı, "Pazartesi-Salı daha da yukarı çıkabilir çünkü o günler EPS günleri. Yani yıl sonuna kadar en az 3 milyar dolar döviz likiditesi sağlayacağız" dedi.  Başçı, "Böylece sistemin fonlama ihtiyacı 40-42 milyar liraya çıkacak, Şubat ayında biraz daha artabilir" dedi. Başçı, Ocak ayında da en az 3 milyar dolar sisteme enjekte edeceklerini, Ocak ayı boyunca piyasaya her gün en az 100 milyon dolar döviz süreceklerini söyledi., Merkez Bankası Başkanı, "Gelecek yıl daha az oynak bir döviz kuru öngörüyoruz" dedi.
ÜÇ FAİZİN AVANTAJLARI VAR
Bankanın kullandığı üç farklı faiz oranıyla ilgili konuşan Başçı, "Üç faizle ilerlemenin bazı avantajları var. Bu şekilde kredi büyümesinin tüketici kredilerinden ticari kredilere yönelmesine katkı sağlanacak" dedi.
ENFLASYON YÜZDE 7'Yİ GEÇEBİLİR  
Başçı, "Enflasyonun yıl sonunda yüzde 7'nin biraz üzerinde gerçekleşmesi mümkün" dedi. Merkez Bankası'nın finansal istikarı gözetmeye devam edeceğini söyleyen Başçı, "İletişim kanalı gerektiğinde destekleyici araç olarak kullanılacak" şeklinde konuştu. MB Başkanı, "Toplam talep koşullarının enflasyon üzerinde baskı oluşturması beklenmiyor" dedi.
DÖVİZ İHALELERİ SÜRECEK
"Düzenli döviz satım ihalelerine ihtiyaç duyuldukça devam edilecek" diyen Başçı, "ROK'lar kademeli artırılacak, ZK düzenlemesinde sadeleştirme yapılacak, bu şekilde piyasaya 1 milyar dolar sağlanacak" şeklinde konuştu. Başçı, "ROM ile ilgili ilk adım olarak yüzde 40-60 arası dilimler için rezerv opsiyon katsayıları yüzde 0,4 puan artırıldı" dedi. Rezerv opsiyonlarındaki ayarlamaların döviz satımıyla aynı etkiyi yaptığını söyleyen Başçı, henüz böyle bir adım atmadıklarını belirtti. Başçı, ROM ile ilgili bir ayarlamanın Ocak başında devreye gireceğini söyledi. "Politika faizlerinde sadeleşme var" diyen Başçı, "Öngörülebilirlik arttı" ifadesini kullandı.
ZORUNLU KARŞILIKLARDA DEĞİŞİKLİK GÜNDEMDE DEĞİL
Şu an için rezerv opsiyon katsayılarını artırmanın yeterli olduğunu söyleyen Başçı, "TL veya yabancı para zorunlu karşılıklarla ilgili değişiklik gündemde değil. Amacımız piyasadaki oynaklığın kısmen azaltılması" dedi.
EPS ŞUBAT'TA BİTEBİLİR
Başçı, "Sistemin ilave fonlama ihtiyaçları yüzde 7,75'ten gerçekleştiriliyor. Ağırlıklı ortalama faiz oranı bugünlerde yüzde 6,75'in hafif üzerinde" dedi.  Merkez Bankası Başkanı, "Şubat ayından itibaren ek parasal sıkılaştırma (EPS) yapma ihtiyacımız muhtemelen kalmayacak" dedi. Başçı, sistemin fonlama ihtiyacının bugünlerde 30-35 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.
OYNAKLIĞI SIFIRA İNDİRMEK İSTİYORUZ
Başçı, kısa vadeli faizlerde oynaklığı sıfıra yakına indirmeyi planladıklarını söyleyerek, "Döviz likidite politikasıyla ilgili öngörülebilirliği artırmayı planlıyoruz" dedi.  BDDK'nın tedbirleri ile tüketicilerin aşırı hızla borçlanmalarının önlenmesinin amaçlandığını kaydeden Başçı, "Merkez Bankası'nın likidite programı da bu ama hizmet edecek" ifadesini kullandı. Başçı, aracılık maliyetlerini kademeli olarak azalttıklarını söyledi.   

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *