Mehmet Şimşek: İlave adıma gerek yok

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin makro ekonomik temellerinin güçlü olduğunu ve ek tedbirlere ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Mehmet Şimşek: İlave adıma gerek yok

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KOSGEB-DMO İşbirliği Toplantısı'ndan Sanayi Bakanı Nihat Ergün ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'AB SÜRECİNİ ÖNEMSİYORUZ'

Şimşek, “Son dönemdeki gelişmelerle ilgili olarak bir endişe taşımıyorum. Avrupa Birliği Türkiye için önemlidir ancak fasıl açılmaması piyasaları etkilemiştir. Son üç yılda hiç fasıl açılmamasına rağmen, Türkiye'ye gelen yatırımlar ve gelen notlar açısından etkili olmamıştır. Tabiki de AB sürecini önemsiyoruz. Türkiye'siz bir Avrupa uzun vadede hem uluslararası arena hem de dünya ekonomisinde zemin kaybedecektir. Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı olduğu kadar Avrupa'nın da Türkiye'ye ihtiyacı var” dedi.

'GEZİ PARKI ETKİSİ SINIRLI OLACAKTIR'

Gezi Parkı olaylarının etkisiyle ilgili de konuşan Şimşek, “Bu olayların en başından yatırımcılarla telekonferanslar yaptık. 500 fona ulaştık. Bir dezenfermasyon dönemi oldu. Bu durumun Türkiye'ye yatırım algısına, Türkiye'nin güvenirliğine olumsuz etki oluşturduğu bir gerçek. Ancak bu görüntülerin Türkiye'nin gerçek yüzünü yansıtmadığı belli. Yatırımcılar artık Türkiye'ye geliyorlar ve gerçeği görüyorlar. Kısa vadede durumun düzeleceğine inanıyorum” dedi.

'FED'İN ETKİSİ DAHA CİDDİ OLACAK'

Şimşek, “Gezi Parkı olaylarıyla, ABD Merkez Bankası'nın duruşundaki değişiklik birbirinden ayrılması gereken konular. Gezi Parkı yansıması son derece sınırlı olacaktır. Ancak Fed'in para politikasındaki değişikliği ve bunun dünya ekonomisine yansıması tabiki de çok daha ciddi olacaktır. Şu aşama da para politikasında ya da bütçede herhangi bir değişiklik yok. Bir değişiklik için bir sebep yok. Tabiki bir durum değerlendirmesi toplantısı yapılacak. Bildiğiniz gibi OVP'yi yaz aylarında gözden geçiriyoruz. O gün tabiki bu hususların tamamı değerlendirilecek ama herhangi bir değişiklik öngörmüyoruz” dedi.

'CARİ AÇIK SORUNU VAR'

Şimşek, şu anda Türkiye'nin sadece cari açık sorunu olduğunu ancak onun dışında makro ekonomik göstergelerinin oldukça güçlü olduğunu söyledi.

'TEMEL EKSEN FİYAT İSTİKRARI'

Şimşek, “Merkez Bankası'nın tutumuna ilişkin yorum yapmam doğru olmaz. MB bağımsızdır. Temel eksen mali istikrardır. Burada esas olan fiyat istikrarı ve enflasyonun kontrol altında tutulmasıdır. Bugüne kadar Merkez Bankası oldukça iyi bir performans sergiledi. Gerekli politikaları uyum içinde gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.