Mehmet Görmez: "Miraç, imdadımıza can kurtaran simidi gibi yetişti"

Diyanet İşleri Başkanı Pof. Dr. Mehmet Görmez, "İç huzurumuzun, muhabbet ve kardeşliğimizin biraz zedelendiği; öfke, kibir ve gururla köpüren nefislerimizin duygularımıza, vicdanlarımıza hükmettiği; akl-ı selimin, sağduyunun sesini yeteri kadar duyuramadığı; bilerek ya da bilmeyerek birbirimizi incittiğimiz, öfkelerimizin sokağa, meydanlara taştığı şu hüzünlü günlerde bir cankurtaran, bir can simidi gibi, bir hazık hekim gibi, bir şifa reçetesi olarak imdadımıza yetişen, ruhumuzu serinleten mübarek Miraç Kandilimizi başımıza tac ediyor, ilahi müjdelerle, bağış ve lütuflarla, ikram ve ihsanlarla gelen bu güzel kandili sevgiyle, hasretle ve özlemle selamlıyoruz." dedi.

Mehmet Görmez: Miraç, imdadımıza can kurtaran simidi gibi yetiştiMehmet Görmez, 5 Haziran günü çarşambayı perşembeye bağlayan gece idrak edilecek Miraç Kandili vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Bu ulvi kandilin, ebediyyen gök kubbemizi ve gönül dünyamızı aydınlatmasını, bu mübarek gecenin yüreklere ebedi bir diriliş ve sonsuz bir muştu getirmesini dileyen Görmez, "İdrak edeceğimiz Miraç Kandili'nin bütün yaratılmışlara, yediden yetmişe bütün milletimize, İslam ümmetine ve tüm insanlığa hayır, huzur ve mutluluk getirmesini diliyor, bütün müminlerin bu aydınlık gecelerini tebrik ediyorum." temennisini iletti.

DUA ETTİ

Bu kutlu gecenin yüzü suyu hürmetine Allah'tan, incinmiş kalpleri te'lif ederek birleştirmesini dileyen Görmez, "Allah'ım, bize merhamet eyle! Bizi birbirimize şahitler ve veliler kıl! Bizi birbirimize düşürmek isteyen, kuvvetimizi parçalamak, dayanışma ruhumuzu zayıflatmak, yuvamızı dağıtmak isteyen her türlü fitne ve fesattan bizleri muhafaza eyle! Muhabbetimize, birliğimize, kardeşliğimize gölge düşüren her türlü şiddetten, nifaktan, tefrikadan, şeytandan bizleri muhafaza eyle!" duasını etti.

KIRILAN KALPLERİ ONARMAK

Görmez, hassas ve sorunlu dönemeçlerden geçilen şu günlerde, Mirac-ı Nebi'ye hürmeten kırılan kalpleri onarmak, yıkılan köprüleri yeniden kurmak, unutulanları bir daha hatırlamak, kaybedilenlerin peşine düşmenin, yapılması gereken vazifelerden olduğuna işaret ederek, "Bu mübarek gece vesilesiyle ülke olarak son günlerde yaşadığımız olumsuzlukların yerini sağduyu ve sükûnetin; barış ve huzurun almasını; ayrıca yakın coğrafyamızda zulüm, haksızlık, şiddet ve terörün altında inim inim inleyen İslâm beldelerinin tekrar barış yurduna dönüşmesi için Rabbime dua ve niyaz ediyorum." ifadesini kullandı.