Marmara Adası’nı 41 ocak kemiriyor

marmara adasi%e2%80%99ni 41 ocak bitiriyorEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, mermer ocaklarının tehdidi altındaki Marmara Adası’nda 41 adet mermer işletmesinin olduğunu açıkladı.

Hürriyet'in haberine göre, Bakan Yıldız’ın verdiği bilgiler Türkiye’nin en büyük ikinci adası konumundaki Marmara Adası’ndaki mermer ocaklarıyla ilgili korkunç tabloyu giözler önüne serdi. CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova’nın Marmara Adası ile ilgili önergesini yanıtlayan Yıldız, şunları kaydetti: 11’İ DURDURULDU “Marmara Adası’nda 15 Ağustos itibariyle 41 adet faaliyeti devam eden ve 11 adet faaliyeti durdurulan işletme izinli toplam 52 adet mermer işletme ruhsatı bulunuyor. Ayrıca 77 adet ruhsatı iptal edilmiş ve 11 adet ruhsatın terk talebi kabul edilmiştir.

Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nce Marmara Adası dahilinde düzenlenen maden ruhsatlarından 39 gerçek ve tüzel kişiliğe verilen toplam 55 adet işletme ruhsatının hukuki yürürlüğü devam etmektedir. Madencilik faaliyetlerinin çevreye duyarlı yöntemlerle yapılabilmesi, faaliyetler esnasında çevrenin en az etkilenmesini sağlayacak tedbirlerin alınması ve doğal dengenin korunmasına yönelik olarak maksimum tedbirlerin alınmasını sağlamak amacıyla gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır.

Ayrıca valiliklerle madenciliğe kısıtlanan özel alanların belirlenmesine yönelik çalışmalarımız halen devam etmektedir. Korunması gerekli alanlar korumaya alınmaktadır. Madencilik faaliyetlerinin çevreye duyarlı yöntemlerle yapılabilmesi için yapılan yasal düzenlemelerle çevreye duyarlı bir madencilik politikası geliştirilmiştir.

Maden ocaklarının yerleşim yerlerine, özel alanlara ve kamu alanlarına olan uzaklıkları ilgili mevzuatla düzenlenmiştir. İşletme izni alanları belirlenirken bu uzaklıklar göz önüne alınmaktadır. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir