Manisa’nın bitkisel ürün ihracatı yüzde 6 arttı

Manisa’nın bitkisel ürün ihracatı, geçen yılın ilk altı ayına göre yüzde 6 arttı. İlden 2013 yılının ilk altı ayında, 186 bin 120 ton bitkisel ürün ihracat edildi.

Manisa’nın bitkisel ürün ihracatı yüzde 6 arttı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, yaptığı açıklamada Manisa’nın 2013 yılı bitkisel ürünler ilk altı ay ihracat verilerini açıkladı. Kendi kontrollerindeki ihracatının her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Çebi, Manisa’nın, bitki ve bitkisel orijinli ürünlerin ihracatında yetkili olan ve bu konuda en önde gelen 56 ilden biri olduğunu söyledi. Çebi, “İlimizde ve ülkemizin değişik yerlerinde üretilen bitkisel ürünlerin ihracatı, özel firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Alıcı ülkelerin talepleri doğrultusunda ürünler işlenerek ve o ülkenin ithalat mevzuatı çerçevesinde kontrolleri yapılarak ihracatına izin verilmektedir. İlimizde 15 kuru üzüm, 3 mısır ve ayçiçeği tohumu, 20 civarında işlenmiş ürün ve 100’ün üzerinde yaş meyve ve sebze ihracatçı firmamız bulunmaktadır.” dedi.

Manisa’da bu yıl yapılan yaş meyve ve sebze ihracatı hakkında da bilgi veren İl Müdürü Çebi, “Yaş meyve ve sebze ihracatının tamamına yakını, Alaşehir ilçemizden yapılmaktadır. Salihli, Turgutlu ve merkez ilçeden daha çok kuru meyve, sebze ve diğer bitkisel ürünlerin ihracatı yapılıyor.” diye konuştu. Bu sene 89 ülkeye 186 bin 120 ton bitkisel ürün ihraç edildiğini dile getirerek, 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 6 artış olduğunu ifade etti. En çok ihracat yapılan ülkelerinse sırasıyla Almanya 42 bin ton, Rusya Federasyonu 30 bin ton, İngiltere ve Hollanda 13 bin ton, İtalya, Fransa, Bulgaristan, Avustralya, Belçika ve Ukrayna olduğunu kaydetti. Hasan Çebi, 2013 yılında en çok ihraç edilen bitkisel ürünlerin çekirdeksiz kuru üzüm 83 bin 975 ton, taze kiraz 35 bin 359 ton, taze domates 6 bin 111 ton, sofralık üzüm 4 bin 409 ton, nar 4 bin 283 ton, taze kayısı 2 bin 914 ton, siyah zeytin 2 bin 726 ton, biber konservesi 2 bin 581 ton, salatalık konservesi 2 bin 168 ton ve ayçiçeği tohumu 4 bin 866 ton olduğunu bildirdi. Bunun dışında erik, şeftali, havuç, ayva gibi diğer yaş sebze ve meyvelerin de ihraç edildiğini belirtti.

Manisa’da ihracat işlemlerinin ne doğrultuda yürütüldüğüne de değinen İl Müdürü Çebi, “İhracat işlemleri il müdürlüğümüzle Alaşehir, Salihli ve Turgutlu ilçe müdürlüklerinde görevli inspektör ve gıda kontrolörleri tarafından yürütülüyor. İnspektörlerimiz, Ekonomi Bakanlığı yetkilileri tarafından etiketlenen ürünleri, alıcı ülkenin karantina mevzuatı hükümlerine göre kontrol edip uygun bulunanlara Bitki Sağlık Sertifikası (BSS) düzenleyerek ihracatına izin veriyor. Gerekirse gıda kontrolörlerimiz tarafından ürün analizleri de yapılıyor.” şeklinde konuştu.

Tarımla uğraşan, tarıma ürün ve girdi sağlayan her sektörde çalışan personelin, çiftçinin ve ihracatçının mevzuat çerçevesinde yeni tarım teknolojilerinin uygulanmasında çok hassas davranması gerektiğini dile getiren Çebi, “İlimizden yapılan ihracat, ilgili mevzuatlar çerçevesinde teknik personelimizin planlı ve programlı çalışmaları sonucu yürütülmektedir. İl müdürlüğü olarak her türlü çalışmayı çok daha detaylandırarak ihracatımızı arttırmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir