Maliye'nin gözü üstünüzde!

Maliye Bakanlığı yeni nesil yazarkasalarla her hareketi izleyecek duruma gelecek.

Maliye'nin gözü üstünüzde!

Yeni nesil yazarkasa değişiminde ilk etapta 1.5 milyon cihazın değişiminin olacağı, bunun da maliyetinin 1.5 milyar doları bulması bekleniyor.

Yeni nesil yazarkasalarla Maliye her firmanın o an ne kadarlık satış yaptığını eşzamanlı olarak görecek. Bu aynı zamanda verilerin güvenliğinin nasıl sağlanacağı tartışmasını da beraberinde getirdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "3. kişiler ulaşamasın diye tedbir alacağız" diye konuştu.

Maliye mevcut yazarkasaları değiştirip yeni nesil yazarkasalara geçerek yapılan her işlemi birebir online izler duruma gelmeyi planlıyor. Kasaların en önemli özelliği Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesindeki veriambarı ile online bağlantılı olmaları.

Yeni nesil yazarkasalar her fiş sonlandığında fiş toplamı ve toplam KDV'yi günlük olarak hafızasına kaydedecek. Bu bilgiler Gelir İdaresi sistemlerine günlük ya da anlık olarak iletilebilecek. Günlük hafızada yer alan ancak mali hafızaya aktarılmamış verilerin değiştirilmesi engellenecek ve bu bilgiler hiçbir şekilde silinemeyecek. Hasılat, nakit, kredi kartı ya da başka şekilde ödeme türleri günlük hafızada yer alacak. Yazarkasalarda elektronik mühür olacak. Bu mühür fiziki müdahaleleri algılayacak, kapağın açılması ya da zorlanması gibi durumlarda cihaz devre dışı kalacak. Yeni yazarkasaların en önemli özelliği POS cihazları ile bağlantılı olması olacak. Yani kredi kartı ile bir işlem gerçekleştiğinde yazarkasa bunu görecek.

Tüm mükellefleri izleyebileceğiz Bakan Şimşek, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın yazılı soru önergesine verdiği cevaba seyyar pos cihazı kullananlar ile yol kenarındaki otoparklarda yeni nesil yazarkasaların 1 Temmuz 2013'te kullanılmaya başlanacağını bildirdi. Diğer tüm esnaf için 2016 başında kullanılmaya başlanacağını kaydeden Şimşek, mali hafızası dolan cihazların ise yıl sonundan itibaren yenilenmeyeceğini, hurdaya ayrılacağını bildirdi.

Şimşek, uygulama birlikte perakende teslim ve hizmet sektöründe tüm mükelleflerin ekonomik faaliyetlerini bakanlık olarak izler hale geleceklerini belirterek, sistemin kayıtdışıyla mücadelede çok önemli bir araç olacağını belirtti.

CHP'li Umut Oran ise sistemin vergi güvenliğine dikkat çekerek, "Bakanın da kabul ettiği gibi her firmanın o an ne kadarlık satış yaptığı eşzamanlı olarak maliye tarafından görülecek. Yani bir anlamda maliye de artık 'big brother' olacak" dedi.