Maliye Bakanı Şimşek: Ciddi bir cari açığımız var

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı konferansta "En büyük sorunlarımızdan bir tanesi ciddi bir cari açığımız var." dedi.

Maliye Bakanı Şimşek: Ciddi bir cari açığımız var

Bakan Şimşek, Şekerbank tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınmanın Finansmanı Konferansı'na katıldı.

"CİDDİ BİR CARİ AÇIĞIMIZ VAR"

Şimşek, konuşmasında, "Bu sene için jeopolitik gerginlikler maalesef bir risk faktörü. Irak'ta olup bitenler cari açığımızı olumsuz etkileyecek. Eğer bu son gelişmeler hızlı bir şekilde kontrol altına alınmazsa, maalesef bu bizim için talihsiz bir gelişme, bu bir dış şok. En büyük sorunlarımızdan bir tanesi ciddi bir cari açığımız var. Cari açık Türkiye'nin yumuşak karnı, bizi dış şoklara karşı kırılgan yapan tek önemli faktör" ifadelerini kullandı.

"PROBLEMLİ BİR MAHALLEDE OTURUYORUZ"

Şimşek, konuşmasında şunları söyledi;

"Ülke olarak kendi coğrafyanızı seçemiyorsunuz, bir tür kader gibi bir şey. Bizim coğrafi konumuz oldukça avantajlı bir yer, ama bir o kadar da problemli bir bölgedeyiz; problemli bir mahallede oturuyoruz.

"EN BÜYÜK TİCARET NOKTAMIZ AVRUPA RESESYONDAN ÇIKIYOR"

Arzumuz bölgede daha çok demokrasi. Ama bu sene cari açığı aşağı çeken faktörler var. En büyük ticaret ortağımız Avrupa resesyondan çıkıyor, Ortadoğu inşallah daha istikrarlı olacak diye düşünüyoruz. İç talebi biraz ılımlı tutuyoruz. Altın ithalatı geçen sene abartılı bir düzeydeydi, 12 milyar dolara çıkmıştı, bu sene muhtemelen öyle olmayacak. Ve tabiki turizm beklediğimizden daha iyi bir şekilde gidiyor.

"ENFLASYONU TEK HANEYE İNDİRMEMİZ LAZIM"

Enflasyonu, düşük tek haneye indirmemiz lazım. Bunun için de ilave bir çaba gerekiyor, daha çok reform gerekiyor. Bu sene enflasyon bir miktar yükseldi. Bunda kur etkisi ve işlenmemiş gıda etkisi var. Enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskler liranın değer kaybetmesi veya öngörülemeyen gıda fiyatlarındaki artış olarak özetleyebiliriz.

"ENFLASYONUN TEKRAR YÜZDE 5'LERE İNDİĞİNİ GÖRECEĞİZ"

Ama ciddi bir şekilde parasal sıkılaştırma söz konusu, ciddi bir çıktı açığı var. Ayrıca makro ihtiyadi bir çok tedbir aldık. Bunlar sayesinde bence riskler enflasyonda aşağı yönlü. Ancak bunlar geçici, muhtemelen biz Merkez Bankası'nın öngördüğü gibi önümüzdeki sene sonu itibariyle enflasyonun tekrar yüzde 5'lere indiğini göreceğiz. Yani enflasyonun düşüş trendine girmesi ihtimali Haziran'dan itibaren son derece yüksek."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir