Mali disiplinden taviz yok

Grup toplantısındaki konuşmasında 'bütçe' mesajı veren Başbakan Erdoğan, "Seçime rağmen mali disiplinden taviz yok" dedi. Başbakan eğitim, sağlık ve sosyal harcamaların payının arttığını söyledi

Mali disiplinden taviz yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünkü grup toplantısında 2014 bütçesine ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan, "2014'te iki seçim olmasına rağmen mali disiplinden taviz vermedik" dedi. Dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmelerine başlanan 2014 bütçesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

SEÇİM EKONOMİSİ UNUTULDU 
 HEDEFE YAKLAŞIYORUZ: Aralık sonuna kadar bu bütçeyi yasalaştıracağız. 2002'de hazırladığımız ilk bütçeden itibaren, her bütçe bir öncekine göre daha büyük ve kapsamlı hale geldi. En az asgari ücret ya da enflasyon oranında bir artışla büyüdü ve daha disipline oldu. Eğitim, sağlık ve sosyal harcamaları her bütçede artırdık. 2014 bütçesinde de bu alanlarda önemli artışlar yaptık. 2014'te iki seçim olmasına rağmen, mali disiplinden taviz vermedik, seçim ekonomisi kavramını ülke gündemine yaklaştırmadık. Gerek orta vadeli programımızda, gerek 2014 bütçemizde 2023 hedeflerine daha da yaklaşıyoruz.

TURİZM GELİR LERİ PATLADI 
 26 MİLYAR DOLAR: 2002'de toplam turizm geliri 8.5 milyar dolar, gelen ziyaretçi sayısı ise 13 milyon kişi idi. 2012'de turizm gelirini 26 milyar dolara, turist sayısını 32 milyon kişiye ulaştırdık. 2012 yılının ilk 8 ayında 16 milyar dolar olan gelirmiz 19 milyar dolara ulaştı. Bu yıl, 24 milyon turist ülkemizi ziyaret etti.
 GELİR DE 3'ÜNCÜ ÜLKEYİZ: Dünya Turizm Örgütü'nün ilk 8 aylık raporuna göre, Tayland ve Hong-Kong'un ardından turizm gelirini en çok artıran 3'üncü ülke olduk.
 MARDİN 'DE OTELLER FULL: Mardin, pek turist falan görmezdi. Ama bu bayramda bu ilimizin otelleri neredeyse full doluydu. Bu, terörün Doğu illerimizde sıkıntı meydana getirmemesi durumunda, buralara daha fazla turistin gideceğini ve yatırımların artacağını gösteriyor.

20 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün 2.4 milyar TL'ye mal olacak ve günde 50 bin hastaya hizmet verecek dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden biri olan Etlik Şehir Hastanesi'nin temelini de attı. Sözleşmede 42 ayda tamamlanması planlanan hastanenin yapım süresini uzun bulan Erdoğan, Astaldi-Türkerler ortaklarından inşaatın tamamlanmasını 1 yıl erkene aldırarak 30 ayda bitirilmesi sözünü aldı. Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, geçen ay İstanbul'da düzenlenen törenle 14 ilde yapılacak 15 şehir hastanesine ilişkin protokolün imzalandığını hatırlatarak, "Birer birer bunların açılışlarını yapmaya devam ediyoruz. Şehir hastanelerinin isimleri sürpriz. Açılıştan önce açıklayacağız" dedi.