Madde bağımlılığına karşı "Gün Işığı Projesi"

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle lise öğrencilerini madde bağımlılığı konusunda bilgilendirmek ve madde bağımlılığından korumak amacıyla "Gün Işığı Projesi" hayata geçirildi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde (SDKM) gerçekleştirilen tanıtım programında konuşan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, uyuşturucu madde bağımlılığı sorununun sadece polisiye tedbirlerle çözülemeyeceğini belirterek, bu sorunun, insanların bilgilendirilmesi ve özellikle gençlerin bu konuda daha uyanık olmasıyla çözülebileceğini söyledi.

Madde bağımlılığının aynı zamanda bir toplum ve ülkenin fakirleşmesinin de başta gelen sebeplerinden biri olabileceğini dile getiren Topaca, böyle bir hastlığı olan bir toplumun insanlarının sağlıklı ve verimli çalışamayacağını kaydetti.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise gençleri topluma faydalı bireyler olarak yetiştirmenin devletin görevlerinden biri olduğunu vurgulayarak, bu konuda gençlere de bazı görevler düştüğünü, akıl ve iradelerini kullanarak iyi olanın yanında yer almaları gerektiğini anlattı.

Gençlerin uyuşturucuya bulaşmasında boş zamanların doğru değerlendirilememesinin de etkili olduğuna dikkati çeken Karaosmanoğlu, gençlerin boş zamanlarını spor yaparak, satranç oynayarak, kitap okuyarak geçirmeleri gerektiğini, yetkili kurumların da bu konuda kentte gerekli altyapıyı oluşturduğunu ifade etti.

Projeye destek veren tiyatro sanatçısı Kenan Işık ise uyuşturucunun kullanan kişilere ve ailelere verdiği zararları anlatarak, bu konuda gençlerin üzerine düşen görevler hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından, Oyun İstasyonu Tiyatro Topluluğu oyuncuları tarafından gençlerin uyuşturucuya nasıl başladığını ve daha sonra hayatlarını nasıl değiştirdiğini konu edinen "İrade" isimli tiyatro oyunu sergilendi.

"Gün Işığı Projesi"

Proje kapsamında İzmit, Gölcük, Kartepe, Derince, Körfez, Dilovası, Başiskele ve Gebze ilçeleri orta öğretim kurumlarında verilecek madde bağımlılığı eğitimlerinin ardından, "İrade" adlı tiyatro oyunu gösterisi 10 bin öğrenciye ulaşılarak görsel ve işitsel anlamda konu pekiştirilecek.

2013-2014 eğitim öğretim dönemi boyunca devam edecek projede, okul idarecileri ve rehber öğretmenler başta olmak üzere anne ve babalar için de eğitim seminerleri düzenlenecek.

Orta öğretim kurumlarında görevli emniyet müdürlüğünce belirlenen okul irtibat görevlileri madde bağımlılığı konusunda bilinçlendirilecek, ayrıca televizyon ve radyo programlarıyla madde kullanımının zararları anlatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir