Lufthansa ile kavga peşinde değiliz

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Lufthansa Havayolları'nın ortak uçuş programı ile ilgili ayrılık kararı için, "Alt taraftaki bazı yöneticiler bizi sahada mağlup edemeyince masada mağlup etmeye çalışıyor gibi ama üst yönetim bunu görecektir” dedi.

Lufthansa ile kavga peşinde değiliz

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Lufthansa Havayolları'nın uçuş mili ve ortak uçuş programıyla ilgili tek taraflı kararını Almanya'da değerlendirdi.

Köln’de, Avrupa Türk Demokratlar Birliği Genel Merkezi’nde gençlerle buluşan Topçu, THY’nin Almanya’da sadece Türklere değil, bir yerden bir yere seyahat eden her yolcuyu taşımaya talip olduğunu vurguladı.

'KAVGA PEŞİNDE DEĞİLİZ'

Topçu, “Avrupa rahat değil. Pazar işlemiyor, genişlemiyor. Biz Lufthansa ile kavga peşinde değiliz. Onlar tek taraflı bir karar vermiş. Biz bunu kavga unsuru olarak algılamıyoruz. Görüşme yaptık, öyle bir beyanları olmasa da inşallah vazgeçeceklerini umuyorum. Alt taraftaki bazı yöneticiler bizi sahada mağlup edemeyince masada mağlup etmeye çalışıyor gibi ama üst yönetim bunu görecektir” dedi.
 
THY, AVRUPA'DA TEKNİSYEN VE PİLOT ARIYOR

Hamdi Topçu, kurumdaki pilotların yüzde 11’inin yabancı olduğunu, yeni yatırımların da etkisiyle teknik ve tüm alanlarda yeni elemanlara ihtiyaç duyduklarını söyledi. Özellikle teknik ve bilgi teknolojisi alanlarında uzman kişileri davet eden Topçu, “Bunun için sizin ayağınıza geldik” dedi.

'YERİNE GÖRE LUFTHANSA'DAN DAHA İYİ İMKANLAR SUNUYORUZ'

THY’de başörtüsüyle çalışmanın uzun süredir sorun olmadığını hatırlatan Topçu şöyle konuştu: “Sizlere kapımız açık. Özellikle sertifikalı bakım teknisyenleri varsa hemen işe alabilirim. Kaliteli olmak şartıyla her elemana ihtiyacımız var. Özellikle Avrupa’da bu sektörde çalışanları İstanbul’a davet ediyorum. Yetişecek pilot adayları arıyorum. Tabii testi geçebilmek şart. Başvuru çok olursa sınavı burada bile yapabiliriz. Yerine göre Lufthansa ve Airbus gibi şirketlerden bile daha iyi imkânlar sunuyoruz.”

LUFTHANSA'DAN THY AÇIKLAMASI
Öte yandan Alman havayolu şirketi Lufthansa Sözcüsü Dünhaupt, THY ile yaptıkları ortak uçuşları fazla kullanılmadığı için iptal etme kararı aldıklarını söyledi.

Alman havayolu şirketi Lufthansa Sözcüsü Aage Dünhaupt, son 5 yılda hem THY hem de Lufthansa'nın faaliyetlerini çok büyüttüğünü, THY'nin halen dünyadaki en büyük ağa sahip olduğunu, dolayısıyla 5 yıl öncesinden farklı olarak, ortak uçuşların artık o kadar da önemli olmadığını ifade etti.

"THY ile yaptığımız ortak uçuşlar fazla kullanılmadığı için buna son verdik" diyen Dünhaupt, "Lufthansa ve THY'nin ortak teşebbüsü SunExpress faaliyetlerini sürdürüyor. HemLufthansa hem de THY Star Alliance üyesi. Dolayısıyla THY ile çalışmaya devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

Lufthansa'nın yaptığı değerlendirmelerde ortak uçuşlara talebin azaldığı, yapısal maliyetlerin oluştuğu sonucuna vardığını belirten Sözcü Dünhaupt, “code share” olarak adlandırılan ortak bilet uygulamasına son verme kararlarını yaklaşık 4 hafta önce Türk tarafına ilettiklerini söyledi.

Lufthansa sözcüsü, THY ile yaptıkları son görüşmelerinin ardından bu kararın gözden geçirilip geçirilmeyeceği sorusuna "Genel olarak konuştuk ancak farklı bir sonuç ortaya çıkmadı. Ancak şu an için biz bu kararı aldık, şu aşamada yeni görüşmeler planlanmıyor. Gelecek aylarda yeni görüşmeler olabileceği olasılığını dışlamıyorum ancak şu an için planlanan bir görüşme yok" diye konuştu.

THY ile işbirliği konusunda aldıkları ikinci kararın, Lufthansa kartına sahip yolcularının THY uçuşlarında kazandıkları millere ilişkin olduğunu belirten Sözcü Aage Dünhaupt, bundan sonra Lufthansa uçuşlarından, THY uçuşlarına göre daha fazla mil kazanılacağını belirtti. "Ortak uçuşların iptali ve mil hesaplamalarında yenilik dışında işbirliği konularında bir değişiklik olmadığını" belirten Lufthansa yetkilisi, değişikliklerden yolcuların fazla etkilenmeyeceğini savunurken, "THY, Almanya’ya yapılan uçuşlarda güçlü. Lufthansa da Türkiye’ye yapılan uçuşlarda güçlü. Her iki havayolundan da yeterli arz sunmaya devam edecektir” dedi.

Sözcü Aage Dünhaupt, Lufthansa’nın geçen yıl Türkiye seferlerinde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıdığını ve halen haftada yaklaşık 170 sefer düzenlediği bilgisini verirken, yakın gelecekte Türkiye'ye sefer sayısını artırmayı planladıklarını da açıkladı. Dünhaupt, Frankfurt ile İstanbul arasında ek seferler düzenlemeyi düşündüklerini söyledi.

REKABETTE ZORLANIYOR MU?

Lufthansa’nın THY ile işbirliğini sınırlandırma kararının, Alman basınında “Lufthansa’nın THY ile rekabette zorlandığı” şeklinde yorumlandığının hatırlatılması üzerine Aage Dünhaupt, şöyle konuştu: "Aslında sonuçta tüm havayolları birbirinin rakibidir. Eğer ortak bir teşebbüs söz konusu değilse, yani tüm para tek bir hesaba girmiyorsa, rekabet söz konusudur. Sonuçta hepimiz aynı yolculara hitap edebilmek için mücadele ediyoruz. Biz sürekli olarak yürütmekte olduğumuz işbirliklerini gözden geçiriyoruz ve burada da ekonomik nedenlerle karar verdik." Lufthansa Sözcüsü Aage Dünhaupt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in geçen yıl Berlin'de yaptıkları görüşmede gündeme gelen, Lufthansa ile THY arasında ortaklık önerisi hakkında, "Bu yılın başlarında Lufthansa ile THY arasında çok daha yakın işbirliği konusunda görüşmeler yapıldı. Ancak bu görüşmelerden sonuç çıkmadı. Çünkü THY ile daha güçlü işbirliği için kazan-kazan koşulları henüz oluşmadı" dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *