Libya ve Suriye'de iş yapanların kredilerine ayar

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Libya ve Suriye'de iş yapan müteahhitler için yeni düzenleme açıkladı.

Libya ve Suriye'de iş yapanların kredilerine ayar

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Eximbank tarafından yurtdışındaki müteahhitlerin aldıkları kredilerin geçerlilik sürelerinin uzatıldığını, yeni kredi kullanımlarında ve riski açık kredilerde döviz faiz oranlarının düşürüldüğünü ve Türk Lirası cinsi faizlerin sabitlendiğini söyledi.

Uygulamaya göre döviz kredilerinde LİBOR+3 veya EURİBOR+2,75, türk lirası kredilerde ise sabit yüzde 6,25 faiz uygulanacak. Ayrıca riski açık kredileri bulunan firmalara kredileri yeni belirlenen oranlarla ve yeni vade ile yeniden yapılandırma imkanı getirildi. Bakan Çağlayan’ın verdiği bilgilere göre kredi geçerlilik uygulaması, Eylül 2013 sonundan, Aralık 2014 yılı sonuna uzatıldı ve yeni kredi uygulamalarında ödemesiz dönem, azami 18 ay ana para ve faiz ödemesiz olarak değiştirildi.

Bakan Çağlayan, "Müteahhitlik ve müşavirlik firmalarımız ana para ödemesinin olmadığı ilk dönemde faiz ödemelerinden de kurtulacak, kredi kullanan firmalarımızın faiz yükü azalmış olacak." dedi.

Daha önce Türk Eximbank tarafından, yurtdışında iş almış ancak tahsil edilemeyen alacağı olan müteahhitlik firmalarına Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Köprü Kredisi (YDMHKK) kullandırılıyordu. Libya ve Suriye’de ortaya çıkan gelişmeler karşısında bu kredinin uygulamasına ilişkin daha önce bir kısım kolaylıklar getirilmişti. . Libya ve Suriye’de alacağını tahsil edemeyen Türk firmaları için 25 milyon ABD Dolarına kadar 1,5 yıl geri ödemesiz olmak üzere, 3 yıl vadeli kredi kullanma imkanı getirilmişti. Bu kredinin faiz oranı döviz kredilerinde LIBOR/EURIBOR+5 ve TL kredisinde TRLIBOR+1,5 olarak tespit edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir