Kuyumculukta taksit işi tefeciliğe dönmüştü

Kuyumculuktaki taksit sayısının 6 ay ile sınırlandırılmasını olumlu bulan Cihan Kamer, “Taksit konusu tefeciliğe dönmüştü. Taksitle satın alınıyor, peşin bozduruluyordu. Bu nedenle doğru bir karar” dedi.

kuyumculukta taksit isi tefecilige donmustuMilliyet'ten Eylem Türk'ün haberine göre Atasay Mücevherat Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer, kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısının 6 ay ile sınırlandırılmasını olumlu bulduğunu söyleyerek, “Maalesef sektörde bu konuyu yanlış kullananlar oldu. Taksit konusu tefecilik gibi bir sisteme dönüşmüştü. Taksitle satın alınıyor, peşin bozduruyorlardı. Bu tespit edildi ve bunun üzerine böyle bir karara varıldı” dedi. 6 aylık taksit sınırının sistemin düzene girmesine önayak olacağını belirten Kamer, “Yanlış hareket edenleri engellemek için doğru bir karar” diye konuştu.

YETMEZ AMA EVET
Cihan Kamer, pırlantadaki özel tüketim vergisi’nin (ÖTV) kaldırılamasıyla ilgili olarak da, şunları söyledi:
“ÖTV tamamen kaldırılıyor. Ancak bunun yerine KDV konacak. Yüzde 18 KDV oranı sektörün büyümesinin önünde engel. KDV yüzde 8’e indirilirse sektör tam anlamıyla kayıt altına alınmış olacaktı. Tek avantajı var o da geri alınabilmesi, çünkü  ÖTV’yi geri alma şansınız yoktu. En azından KDV geri alınabilecek ve bu da ihracatın önünü açacak. Yetmez ama evet.”

Atasay olarak bu yıl Geleneksel Altın Çadır Günleri’ni, 5-6-7-8 Aralık 2013 tarihleri arasında İstanbul’un yanı sıra Adana, Ankara ve Eskişehir’de de düzenleyeceklerini söyleyen Cihan Kamer, “Geleneksel Altın Çadır Günleri’nde herkesin beğenisine ve bütçesine uygun, geçmiş sezona ait 80 bin adedi altın, 20 bin adedi pırlanta olmak üzere yaklaşık 100 bin ürün satışa sunulacak. Bu yıl 8-9 milyon TL’lik ciro bekliyoruz” dedi.
Altının onsunun geçen yıla oranla 1700 dolardan 1200 dolara kadar gerilediğine dikkat çeken Cihan Kamer, “Bu genel olarak altın fiyatlarına yansıdı, yansımaya da devam ediyor. Müşterilerimiz bunu Altın Çadır’da da çok net bir şekilde görebilecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir