Kuveyt’ten 1,2 milyar dolar geliyor

Kuveytli Aswar National Group, Amasya'da 1,2 milyar yatırımla 1,060 MW'lık santral kuracak.

Kuveyt’ten 1,2 milyar dolar geliyor

Kuveytli Aswar National Group'un Türkiye'deki iştiraki A&S Enerji İstanbul GCC, Amasya'da 1,060 MW'lık doğalgaz çevrim santrali projesini geliştiren Benal Danışmanlık şirketini satın alarak bu projeye 1.2 milyar dolar yatırım yapma kararı aldı.

A&S Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Özdemir'in Reuters'e verdiği bilgilere göre, proje ile ilgili lisans sürecinin tamamlanmasının ardından ilk etapta Amasya Organize Sanayi Bölgesi'nde 530 MW'lık bir doğalgaz çevrim santrali kurulacak.

Projenin ilk etabının üç yıl içinde tamamlanmasının planlandığını ifade eden Özdemir, "İlk etap için 600 milyon dolar yatırım planlanıyor. Daha sonra gerekli şartların oluşması halinde projenin 530 MW'lık ikinci etabı tamamlanarak santralin toplam kapasitesi 1,060 MW'a çıkarılacak" dedi.

Özdemir, "Projede önümüzdeki en büyük engel finansman konusuydu. Bu yatırımın tamamı Kuveytli Aswar National Group tarafından finanse edilecek. Aswar, proje için yüzde 30 oranında öz sermaye kullanmayı ve yüzde 70 oranında Kuveytli ve Suudi Arabistanlı bankalar başta olmak üzere Körfez bankalarından kredi kullanmayı planlıyor" dedi.

Amasya OSB'nin santralin arazisini tahsis ettiğini ve diğer tüm çevre koşullarının yerine getirildiğini belirten Özdemir, "Gaz bağlantı görüşü de tamamlandı. Yeşilırmak'ın yanında yer alacak. Dolayısıyla soğutma suyuna çok yakın. Ayrıca Mavi Akım'ın uzantısı olan hattın güzergahı üzerinde. Öte yandan Amasya'nın Türkiye'nin tam ortasında yer alması nedeniyle mevcut elektrik iletim sistemi içinde bu santralin bir dengeleme özelliği olacak" dedi.

5 YILDA 3 MİLYAR DOLAR

Özdemir, "Aswar Türkiye enerji sektörüne önümüzdeki beş yılda 3 milyar dolar yatırım planlıyor. Ama bu yatırımlarda Aswar tek başına olmayacak. Daha sonra bazı Suudi Arabistanlı gruplar da bu yatırım sürecine dahil olacaklar. Finansman konusunda ilerleyen dönemde bir joint venture yapısı oluşacak. Ana yatırım ayağı Kuveyt'tir ama arkasında destekleyen ayak Suudi Arabistanlı yatırımcılar olacak. Bunlar arasında özel sektör fonları var ama şu anda devlet yatırımcıları bulunmuyor" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir