Kuveytli Al Ghanim banka hazırlığında

Birçok ünlü markanın Körfez'deki temsilcisi Al Ghanim ailesi, Türkiye'de banka için kolları sıvadı. Gulf Bank KSC'nin sahibi olan şirket, İstanbul'a odaklandı

kuveytli al ghanim banka hazirligindaSabah'tan Yasemin Salih'in haberine göre Türkiye'de katılım bankacılığının gösterdiği gelişim yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bu alana yatırım için sıra bekleyen şirketlerden biri de Kuveyt'in önemli ailelerinden Al Ghanim'ler oldu. Gulf Bank KSC ile Kuveyt'te faaliyet gösteren Al Ghanim ailesi, Türkiye'de banka kurmak üzere kolları sıvadı. İnternet sitesinde yatırım kaleleri arasında Ortadoğu ve Hindistan'ın yanı sıra Türkiye'yi de sıralayan şirket yetkililerinin önümüzdeki günlerde İstanbul'a gelerek resmi başvuruda bulunmayı planladıkları ifade edildi.

PİYASA DEĞERİ 4.6 MİLYAR
Piyasa değeri 4.6 milyar dolar olan Gulf Bank KSC bünyesinde bin 600 kişi çalışıyor. Başvuru süreci başarıyla tamamlanırsa Türkiye bankanın ilk yurtdışı operasyonu olacak. Ancak bu Al Ghanim ailesinin Türkiye'deki ilk teşebbüsü değil. Şirket, 2006'da Kuveyt devletinin iştiraki olan Kuveyt Türk'ün yönetimine girdi. Shaheen Al Ghanim Kuveyt Türk'te denetim ve risk komitesinde yer alan isimler arasında. Şirketin Türkiye'de daha önce de banka kurmak için girişimde bulunduğu ancak sürecin yarıda kaldığı belirtiliyor.

BÜYÜK DİSTRİBÜTÖR
Körfez'de önemli yatırımlara imza atan Al Ghanim Sanayi, General Motor's'tan Philips'e kadar 50'den fazla uluslararası markayı bölgede temsil ediyor. Koç Holding markaları da listede yer alıyor. Beko, Al Ghanim aracılığıyla Körfez'de satılıyor. Şirket geçen ay da Çilek Mobilya'nın bölgedeki temsilciliği için imza atmıştı. Ailenin ileri gelenlerinden Marzouq Al Ghanim, geçtiğimiz haftalarda Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı olarak Türkiye'ye geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la da görüşen Al Ghanim, Türkiye'yi öncelikli yatırım ülkelerinden biri olarak belirlediklerini belirtmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *