Kuru köftede domuz, sucukta at-eşek eti, yoğurtta jelatin...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzun bir aranın ardından taklit veya tağşiş yaptığı kesinleşen firmaları ve ürünleri açıkladı.

Bakanlığın açıkladığı listede 173 firmanın 282 ürünü buluyor.

1Listede et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, yağ, bal, bitkisel yağ, çikolata ve enerji içeceği üretcilerinin ürünleri yer alıyor. Özellikle et ve yağlarda yapılan taklit ve tağşişin boyutları inanılmaz boyuta ulaştı.

KÖFTEDE DOMUZ ETİ

Bir çok markada tek tırnaklı etine (at,eşek) rastlanırken, bazı firma ve restoranların domuz eti kullandığı ortaya çıktı. İstanbul Esenyurt’taki, bir restoranda Adana kıymasında, Tekirdağ Çorlu’da bir firmanın ürettiği kuru köfte ve sebzeli pişmiş köftede domuz eti tespit edildi.

Domuz eti tespit edilen bir diğer firma da Aydın’da üretim yapan bir sucuk üreticisi. Söz konusu firmanın ısıl işlem görmüş dana sucuğunda domuz etine rastlandı.

BOYALI PUL BİBER

Domuz eti ve tek tırnaklı etlerinin yanı sıra geçtiğimiz yıllarda devreye giren ve sucuk, salam, sosis gibi ürünlerde et karışımını engelleyen tebliğin de delindiği görüldü. Sadece dana eti ile üretildiği iddia edilen ürünlerde kanatlı etine rastlandı. Yine bazı restoranların kıymalarında sakadat tespit edildi.

Türkiye’nin en büyük gıda firmalarından birinin ‘Uzun sosis avantajlı’ paketinde ise ‘baş eti’ görüldü. Özellikle bazı zeytinyağı üreticilerinin de taklit ve tağşişe sıklıkla başvurduğu ortaya çıktı. Edirne’de üretim yapan bir yağ üreticisinin ‘riviera zeytinyağı’ olarak sattığı ürüne mumsu maddeler ve pirina yağı karıştırıldığı ortaya çıktı. Şanlıurfalı bir biber üreticisinin isot kırmızı pul biberinde ‘boya’ kullandığı ortaya çıktı.

Bakanlığın açıkladığı hileli gıda firmaları ve markaları!

TULUMDA BİTKİSEL YAĞ

Birçok bal üreticisinin de ürünleri listede yer aldı. Ballarda fruktoz ve glukoza rastlandı. Takviye edici birçok gıdada ve enerji içeceklerinde ise ‘ilaç etken maddeleri’ bulundu. Süt ve süt ürünleri üreticileri de listede kendisine geniş yer buldu. Tulum peynirlerinde bitkisel yağ ve nişastaya, manda yoğurtlarında süt yağı ve harici yağlara rastlandı. Bazı yoğurtlarda ise jelatin tespit edildi.

****************

Bakanlığın açıkladığı 282 hileli ürün! (23 MART 2018)

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve enerji içeceğinin yer aldığı 173 firmaya ait 282 parti ürün açıklandı. İşte tam liste...

Son dakika: Bakanlık 282 hileli ürünü açıkladı!
Son dakika: Bakanlık 282 hileli ürünü açıkladı!
Son dakika: Bakanlık 282 hileli ürünü açıkladı!
Son dakika: Bakanlık 282 hileli ürünü açıkladı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et ve süt  ürünleri, takviye edici gıdalar ve benzer ürünler, bitkisel yağlar, bal, alkolsüz  içecekler, baharat, çikolata, enerji içeceği üretiminde taklit ve tağşiş yapan  işletmeler ve ürünlerini kamuoyuna ilan etti.

Mideniz bulanacak! Vatandaşa yedirilen et, süt, gıda ve takviye ürünler

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan  duyuruda, kontroller sonucunda süt ve süt ürünlerinde taklit ve tağşiş yapıldığı  kesinleşen yoğurt, peynir, tereyağı, kaymak başta olmak üzere 64 parti ürüne ait  bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Süt ürünlerinde bitkisel yağ, jelatin, nişasta  tespit edildiği belirtildi.

Et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve  tağşiş yapıldığı kesinleşen, sucuk, köfte, kebap, sulu köfte, karnıyarık, kıymalı  börek, lahmacun, pide harcı ve döner ürünlerinin aralarında bulunduğu 70 parti  ürüne ait bilgiler açıklanırken, içinde kırmızı et olduğu belirtilen ürünlerin  çoğunda kanatlı eti tespit edildiği, özellikle pide ve yemek harçlarında sakatat,  deri, baş eti gibi tağşişlere rastlandığı ifade edildi.

İlinizdeki sahtekâr firmaları EZBERLEYİN! 18 cezaya tamam - hileye Devam!

Bitkisel yağlarda da taklit ve tağşiş yapılan 104 parti ürüne ait  bilgilere yer verildi. Bunların arasında zeytinyağı ve ayçiçek yağı  bulunuyor.

Duyuruda, takviye edici gıdalarda da değiştirilmiş 15 ürüne ait  bilgiler yer aldı. Bitkisel macun ve bitkisel gıda takviyelerinde sıklıkla ilaç  etkin maddesi "sildenafil"e rastlandığı bildirildi.

Balda da taklit ve tağşişle üretilen 15 parti ürün açıklamada yer  aldı.

Alkolsüz içeceklerde 5, çikolatada 6, enerji içeceğinde 1, bitki  çayında 1, baharatta da 1 parti ürününe ait bilgiler kamuoyuna ilan edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir