Kurda zor seviyelerdeyiz

BloombergHT'ye konuşan Başbakan Yardımcısı Babacan, 2013'te büyümenin beklentilerin biraz üzerinde olabileceğini söylerken kur tarafından zor seviyelerde olunduğunu belirtti.

kurda zor seviyelerdeyizBaşbakan Yardımcısı Ali Babacan Ankara'da BloombergHT Yayın Koordinatörü ve BloombergHT.com Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtlıyor.

Ekonominin orta vadeli öngörüleriyle paralel ilerlediğini belirten Babacan, 2013'te büyümenin beklentilerin biraz üstünde gelebileceğini söyledi. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla başlayan süreci değerlendiren Babacan, hükümet olarak olayın komplo boyutuyla ilgili önemli adımlar attıklarını,Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarının bozulmasına izin vermeyeceklerini ve bu olayların makro gelişmeler üzerindeki etkisini değerlendirmek için henüz erken olduğunu belirtti.

YARDI ADİL HIZLI VE TUTARLI OLMALI
2014'ün Türkiye için iyi bir olmasını beklediklerini açıklayan Ali Babacan, ihtiyatlı duruşun önümüzdeki dönemde de devam edeceğini, 2014 için öngörülen önlemlerin büyük oranda uyulamaya başladıklarını ve hane halkı borcu en düşük ülkeler arasında yer aldığımızı söyledi. Fitch'in Kasım ayı ile ilgili yaptığı analizi eksik bulan Babacan, basının ne işlediğinden çok Türkiye ile ilgili yatırım kararı verenlerin önemli olduğunu ve 17 Aralık'tan bu yana BİST'te yabancı giriş ile çıkışının nerdeyse eşit olduğunu ve 27 Aralık'tan bu yana yabancı yatırımcıların Türkiye'deki portföylerini arttırdığını sözlerine ekledi.

Yatırımcıların rahat olması için adil, hızlı ve tutarlı yargının öneminin altını çizen Ali Babacan, gerçek bir hukuk devleti olmadıkça orta gelir tuzağından çıkılmayacağını, farklı mahkemelerin 180 derece farklı kararlar aldığını ve kimseye özel alan oluşturmayan fırsat eşitliğine dayalı bir sistemin gerektiğini söyledi. Yolsuzluk iddiaları konusunda herhangi bir toleransın söz konusu olmayacağını belirten Babacan iddialar hakkında duruşlarının açık ve son derece net olduğunu, ve bu ölçüde yargı ve emniyette farklı yapılanmaya izin vermeyeceklerini, devlette iki başlılığın olamayacağını açıkladı. Babacan açıklamalarında ku tarafında zor seviyelerde olunduğunun altını çizdi.

AB'NİN ALTERNATİFİ YOK
Türkiye ile AB ilişkileri hakkında da konuşan Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye'nin uzun vadeli hedefinin AB'ye tam üyelik olduğunu, Brüksel'de AB Bakanlığı'nın bürosunun Başbakan Erdoğan tarafından açılacağını ve Türkiye için AB'nin alternatifinin olmadığını belitti.

Son dönemlerde sadece döviz hesaplarının değil TL mevduatının da arttığını söyleyen Babacan, enflasyonun bu yıl ne olacağını söylemek için erken olduğunu çünkü sığ işlemlerle kurun inip çıktığından kurun nerede sakinleşeceğini görmeden enflasyon konusunda birşey söyleyemeyeceğini açıkladı. Babacan ayrıca, Merkez Bankası'nın araç bağımsızlığı çerçevesinde gereken kararları alacağını ve para politikası kurulu ve TÜİK kararlarını kendisinin de basından öğrendiğini söyledi.

Son olarak, Halkbank'a değinen Babacan, bankanın İran'la ilgili işlemleri sürdürmeye devam edeceğini ve Kuzey Irak petrolleri için de Halkbank'ın kullanılacağını belirtti. Babacan: "Halk Bankası Türkiye'nin petrol ve gaz alanında bedellerin ödenmesinde kullanılan bir banka. İran'dan aldığımız petrolün parasını bu hesaplara yatırıyoruz. Para trafiğinin yönetimi İran'da, çünkü onların parası. Halk Bankası fonskiyonunu yerine getirmeye devam edecek. Halk Bankası İran'la ilgili işlemleri sürdürmeye devam edecek. Kuzey Irak petrolleri için de Halk Bankası'nı kullanacağız." dedi 
 
MERKEZ BANKASI, TÜİK VE AÇIKLANAN VERİLER İÇİN NELER SÖYLEDİ?

- Merkez şunu yapmalı, bunu yapmalı gibi önerilerde bulunmak bağımsızlığa yakışmaz. Bütün görüşleri dinleyip sonrasında bir odaya girip nihai kararı verirler, sistem böyle işliyor.

- Merkez Bankası kararlarını basından öğreniyorum, TÜİK başkanı bana bile söylemez ben de verileri basından öğrenirim. Veriler açıklanmadan 10 dakika önce ne ben ne de arkadaşlarım sormayız...

- TÜİK'te bağımsız bir kurum. Bağımsızlığa özen göstermeli. 'Siyasi irade varken nedir bağımsızlık' diyen olabilir ama bu düşünce yanlış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir