Kurban Bayramı nedeniyle balık fiyatları düştü

Kurban Bayramı nedeniyle balık fiyatları düştü. Balıkçılar yüzde 50’ye kadar fiyatların düştüğünü söylerken, vatandaşlar ise da bu düşüşü tezgahlarda göremediğini belirtti.

Kurban Bayramı nedeniyle balık fiyatları düştü

Kurban Bayramı dolayısıyla et tüketimine yönelen vatandaşlar, balık fiyatlarında düşüşe neden oldu. Balığa olan rağbet azalınca, tezgahlardaki fiyatlar da ucuzladı. Kumkapı Balık Pazarı esnafı, balık fiyatlarının bayram öncesine göre yüzde 50 oranında ucuzladığını söyledi.

Bayramdan önce nilüferin tanesinin 35-40 lira olduğunu şimdilerde ise 15-20 lira arasında boyutuna göre değiştiğini söyleyen balıkçı Gökhan Gül, 17-20 lira arasında değişen palamudun ise 13-10 liraya kadar düştüğünü ifade etti.

Fiyatların yüzde 50 düştüğünü söyleyen 25 senelik balıkçı İmdat Korkmaz, “Nilüferin tanesi bundan 15 -20 gün önce 30 liraydı şimdi 8-10 lira oldu. Palamut’un tanesi 15 liraydı şimdi 7 lira oldu” dedi.

“Zengin kesim hep nilüfer, sarıkanat yerdi” diyen Korkmaz, gariban insanın genellikle hamsi, istavrit yediğini şimdilerde ise balık fiyatlarında düşüş olması nedeniyle diğer balık çeşitlerine nazaran daha pahalı olan nilüfer, çinekop gibi balıkları tatma fırsatını yakaladığını belirtti.

Balıkçılar ne kadar yüzde 50 indirime girdiklerini söyleseler de vatandaşlar daha ucuz balığı evlerine götürebilmek için neredeyse bütün tezgahları dolaşıyor. Ailesiyle birlikte balık almaya gelen Erol Topçu adlı vatandaş, “Normalde daha düşükten alıyoruz balığı ama et ile kıyaslandığında hem sağlık hem de fiyat açısından çok daha faydalı. Pahalı ama yenilemeyecek kadar pahalı değil. Biz yüzde 50 indirimi göremedik. Fiyatlar mevsim fiyatlarının biraz daha üstünde görülüyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan, balık fiyatları ne kadar düşse de haldeki durgunluk dikkatlerden kaçmıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *