Kucakladığı askeriyle şehit düşen üsteğmenin ailesi Genelkurmay'da

Genelkurmay Karargahı'nda 18 Mart Şehitler Günü'nde bir ilke imza atılacak. Asker şehit ailelerinin yanı sıra ilk kez polis, korucu ve öğretmen şehit aileleri de davet edildi

tsk'dan bir ilk! onlari da cagirdi

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda 18 Mart Şehitler Günü kapsamında bugün düzenlenecek davete, bu yıl asker şehitlerinin yanı sıra ilk kez polis, köy korucusu ve öğretmen olmak üzere tüm şehitleri temsilen en küçüğü 19, en büyüğü ise 92 yaşında olan 23 şehit ailesi katılacak.

Şehit aileleri arasında PKK'nın infaz listesindeyken 9 Ocak'ta evinin önünde öldürülen korucu Hasan Caner'in Eşi Zeynep Caner ve oğlu Nihat Caner ile 13 Ekim 2007'de Şırnak Küpeli Dağı'nda kucağında askeriyle şehit düşen Üsteğmen Gökhan Yavuz'un annesi Emine Yavuz ile babası Hikmet Yavuz da bulunuyor.

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, bundan 7 yıl önce şehit olan Üsteğmen Gökhan Yavuz'un İstanbul'da yaşayan babası Hikmet Yavuz ve annesi Emine Yavuz'u, 18 Mart için Karargah'a özel olarak davet etti. Org. Özel'in davetiyesi Yavuz Ailesi'ne Tuğg. Atilla Şirin tarafından verildi.

Askeri için şehit oldu

Üsteğmen Yavuz, emrindeki askerini kurtarmak isterken şehit düştü. Vatan'a konuşan şehit Üsteğmen Yavuz'un babası Hikmet Yavuz, Genelkurmay'ın kendilerini Ankara'ya davet ederek, acılarını paylaştığını belirterek, "Oğlumun kurtarmak istediği askeri onun kardeşiydi. Operasyonda, o asker 'Ben yaralandım komutanım, kurtar beni' deyince oğlum dayanamıyor. Ve askerini kurtarmak için şehit düşüyor. Acımız çok büyük" diye konuştu.

Koruculara ilk davet

PKK tarafından infaz edilen korucu Hasan Caner'in Ailesi de Org. Özel'in talimatıyla Karargah'a davet edildi. PKK'nın infaz listesindeyken 9 Ocak'ta evinin önünde öldürülen korucu Hasan Caner'in eşi Zeynep Caner, "Daveti aldığımda çok sevindim. Eşim 2 yıldır tehdit alıyordu. 2 oğlum ve bir kızım var. Şehitlik maaşı bağlanmasını bekliyoruz" dedi.

Orduevinde misafir edildiler

Şehit aileleri törenden önce orduevlerinde ağırlandı. Orgeneral Necdet Özel ayrıca şehit çocuklarından oluşan bir grup öğrenciyi Karargah'ta kabul etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 8