Krediyle ev sahibi olma oranı artacak

Konutkredisi.com.tr'nin konut kredisi talep ve kullandırım verilerini analiz edilerek yaptığı araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de her 10 kişiden 4'ü evini krediyle alıyor.

Krediyle ev sahibi olma oranı artacak

Araştırmaya göre konut kredisi kullanım oranı en yoğun il Bartın olurken, kredi ile ev satışının gerçekleşmediği tek il ise Hakkari oldu.
Konutkredisi.com.tr'ye her ay yapılan binlerce konut kredisi başvurusu ve TÜİK verilerinden yaptığı analize göre 2013 ilk çeyreğinde ev sahibi olanların yüzde 42'si konut kredisi kullanmayı tercih etti. Bu dönemde 273 bin 826 adet konut satışı gerçekleşirken, bunların 115 bin 508 adedi konut kredisi ile yapıldı. TÜİK verilerine göre konut satışlarında kredi kullanımının en yoğun olduğu il ise Bartın.

KONUT KREDİSİ KULLANMAYAN TEK İL HAKKARİ

Türkiye'nin en büyük ili olan İstanbul'da konut alan kişilerin yüzde 47'si konut kredisini tercih etti. Bu oran başkent Ankara'da yüzde 48, İzmir'de yüzde 46 olarak gerçekleşti. Bartın konut satışları içerisindeki yüzde 53'lük kredi kullanma oranıyla tüm iller arasında başı çekerken, onu Denizli yüzde 51 ve Tokat yüzde 50 ile takip etti. 2013'ün ilk 3 ayında satışlar içerisindeki en düşük konut kredisi payı olan 3 il Doğu Anadolu'dan çıkarken, 3 ay boyunca hiç kredili satışın gerçekleşmediği Hakkari bu alanda sonuncu oldu.

EN YAYGIN MARMARA, EN DÜŞÜK DOĞU ANADOLU

Türkiye'de konut satışlarının yüzde 36'sının gerçekleştiği Marmara Bölgesi'nde bu satışların yüzde 44'ü kredi ile yapıldı. Marmara bölgesinde en çok konut kredili satışın gerçekleştiği iller ise İstanbul, Bursa ve Kocaeli oldu. En düşük konut kredili satışın gerçekleştiği üç ilin yer aldığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde konut kredili satışların payı yüzde 35'te kaldı. İlk çeyrekte Doğu Anadolu Bölgesi'nin öne çıkan ili ise yüzde 48'lik konut kredili satış oranı ile Erzincan oldu.

DOĞU'DA KONUT KREDİLERİ HIZLA BÜYÜYOR

Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu 2013 1. çeyrek sayısına göre tüm bölgeler içerisindeki konut kredisi payını yüzde 5 artıran Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, ortalamanın oldukça altında olan kredili konut satışlarının giderek artacağı sinyalini veriyor. Konut kredilerinin bu bölgelerde yaygınlaşmasının sosyo-ekonomik açıdan ciddi katkıları olması bekleniyor.

KREDİYLE EV SAHİBİ OLMA ORANI ARTACAK

Konutkredisi.com.tr kurucu ortağı Onur Tekinturhan, konut kredili satış rakamlarını yorumlayarak, piyasadaki faiz oranı düşüşü ve uzun vadeli kredi tekliflerinin yaygınlaşması ile yüzde 42 oranının daha da artacağına inandıklarını söyledi. Ev sahibi olurken konut kredisi kullanmanın, ödeme gücüne göre taksitleri planlamak, ekspertizi yapılmış güvenilir bir konutta yaşamak ve faiz giderlerini gelir vergisinden düşebilmek gibi pek çok avantajı olduğunu dile getiren Tekinturhan, en uygun krediyi bulmak isteyen tüketicinin ücretsiz kredi danışmanlık hizmetlerinden faydalandığını ve bu sayede kazançlı çıktığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir