Kredi kartına 1000 TL'lik limitte yeni gelişme

BDDK’nın geçen hafta açıkladığı 1000 TL’nin altında geliri olanların kredi kartlarına 1000 TL’lik limit sınırlaması sanıldığı gibi mevcut kartlar için değil, alınacak yeni kredi kartları için geçerli olacak.

Kredi kartına 1000 TL'lik limitte yeni gelişmeBDDK yetkilileri, “Geliri düşük olup, 1000 TL’nin üzerinde limitli kartı olanlar telaşlanmasın. Yönetmelik geçmişi değil, geleceği kapsayacak” dedi.

Hürriyet'in haberine göre BDDK'nın geçen hafta tüketici kredileri ve kredi kartı limitleriyle ilgili yayımladığı ve kamuoyunda geniş yankı bulan yönetmelik taslağında, 1000 TL’nin altında geliri olan ve gelirini belgeleyemeyenlere yönelik 1000 TL’lik kredi kartı limiti sınırlamasının, yeni verilecek kartlar için geçerli olduğu, mevcut kredi kartlarını kapsamadığı ortaya çıktı. BDDK’nın yönetmelik taslağını yayınlamasının ardından, yeni uygulamaların özellikle asgari ücretlileri, geliri tam olarak belli olmayanları ve kayıtdışı çalışıp da bir şekilde kredi kartı olanları nasıl etkileyeceği, mevcut kart limitlerinin düşüp düşmeyeceği kamuoyunda geniş bir tartışmaya yol açtı. Kredi kartı limitlerine sınırlama geldi FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

SADECE YENİ BAŞVURULARDA

Ancak BBDK’nın bir üst düzey yetkilisi, “Başta asgari ücretliler ve kayıtdışı çalışanlar olmak üzere, limitin sınırlanması koşullarını taşıyanların telaşlanmasına gerek yok. Söz konusu 1000 TL’lik limit sınırlaması yönetmeliğin yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2014 tarihinden sonraki kredi kartı başvuruları için geçerli olacak” dedi. Taslağın geçmişte alınmış kredi kartlarını kapsaması durumunda tam olarak kaç kişiyi etkileyeceği bilinmiyor. Bu nedenle BDDK’nın yönetmeliğin geçmişi kapsaması durumunda, işlerin çok daha karmaşık hale geleceği öngörüsüyle sadece yeni kredi kartı başvuruları için geçerli olması yoluna gittiği kaydedildi.

Kart başvurusunda patlama olabilir

Kredi kartı limitine sınırlama getirilmesiyle ilgili uygulamanın 2014’ün başından itibaren uygulanacak olmasının yeni kredi kartı başvurularında patlamaya neden olabileceğine dikkat çekildi. Mevcut şartlarda tüketicinin banka nezdindeki kredisi ve gelir durumu baz alınarak kredi kartına limit verilmesi söz konusu. Özellikle 1000 TL’nin altında geliri olanlar ve gelirini tam olarak belgelemek istemeyenlerin yılsonuna kadar 1000 TL’lik limit sınırlamasına takılmamak için yeni kredi kartı alma yolunu tercih etmeleri bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir