Koza yurtdışına mı kaçıyor?

17 Aralık'tan bu yana küçük yatırımcısı 600 milyon TL zarara uğrayan, cemaate yakınlığıyla bilinen Koza Altın'ın patronu İpek, İngiltere'de şirket kurdu. Borsacılar "Paralar yurtdışına taşınacak" diyor

Koza yurtdışına mı kaçıyor?

30 Mart öncesinde AK Parti aleyhtarı kampanyanın başını çeken, cemaate yakınlığıyla bilinen Koza Grubu, hükümetin seçimden güçlenerek çıkması üzerine harekete geçti. "Hocaefendi'nin bir gülüşüne tüm malımı feda ederim" diyen Akın İpek'e ait Koza Grubu'nun lokomotif şirketi Koza Altın, yurtdışında şirket kurdu. Yıllardır yurtdışında faaliyete geçmeyen, kasasında 1.1 milyar liraya yakın nakit bulunan Koza Altın'ın seçim sonuçlarının hemen ardından bu adımı atması borsa çevrelerinde 'zamanlama manidar' diye yorumlandı. Borsacılar, madenlerden gelen paranın bu iştirake konarak yurtdışına taşınacabileceğini ileri sürdü.

1.5 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE
Koza Altın'ın yurtdışındaki girişimleri için İngiltere'de iştiraki olarak kurduğu Koza Ltd.'nin sermayesi de Türkiye'dekinin neredeyse 1.5 katı. Akın İpek, İngiltere'deki şirkete 60 milyon sterlin (216 milyon TL) yatırdı. Koza Altın'ın sermayesi ise 152.5 milyon TL seviyesinde bulunuyor. İngiltere'nin Afrika'daki yatırımlar için merkez olduğunu belirten birçok broker, maden şirketlerinin merkezlerini Londra'ya taşıdığını vurguluyor. Koza'nın da İngitere üzerinden rotayı Afrika'ya çevirebileceği ileri sürülüyor.

YATIRIMCISINI ZARAR ETTİRDİ
Öte yandan, 17 Aralık'taki siyaseti dizayn operasyonuna sahibi olduğu gazete ve TV'lerde tam destek veren Akın İpek'in yaptığı yanlı yayımların faturası borsada küçük yatırımcılara çıktı. Hükümete karşı yapılan darbe girişimine destek olup, cemaatin yanında durarak siyasete alet olan İpek'in tavrı şirketin borsadaki hisse senetlerine yansıdı. 17 Aralık'tan bu yana Koza Altın'ın borsadaki hisse senetleri yüzde 41 düştü. Şirketin piyasa değeri yaklaşık 2 milyar lira azaldı. Halka açıklık oranı yüzde 30 olan şirkette yatırımcıların zararı 600 milyon lira oldu.

DİKKAT ÇEKEN SORULAR
Kasasında 1 milyar TL olan Koza, yurtdışına çıkmak için şimdiye kadar niçin adım atmadı?
Ocak ayında KAP'a yurtdışına çıkmayla ilgili açıklama yapılmasına rağmen niçin seçim sonucu beklendi?
Koza Altın'ın sermayesi 152.5 milyon TL iken, iştirakinin sermayesi niçin 218 milyon TL?(SABAH)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir