''Köprü güzergahında hiçbir yanlış yok''

3. köprü güzergahında yanlışlık yapıldığı iddialarına yanıt veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Köprü güzergahında hiçbir yanlışlık yok" dedi.

''Köprü güzergahında hiçbir yanlış yok''

NTV canlı yayınında köprünün güzergahında hata olduğu ve değişiklik yapılacağı iddialarına yanıt veren Binali Yıldırım, "Köprünün güzergahı ile ilgili hiçbir yanlışık yoktur" diyerek iddialara son verdi. Köprünün adının da kesinlikle değişmeyeceğini söyleyen Yıldırım, İBB adayı olacağı iddialarına da yanıt verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 3. köprü iddialarıyla ilgili, "Köprüyle ilgili yanlış bir şey yoktur, yapılan değişiklikler güzergâhın esasına etki etmeyen değişikliklerdir, bunlar da iş başlamadan önce yapılmış değişikliklerdir. Bunun üzerinden siyaset yapmak yaklaşan yerel seçimlere yöneliktir." dedi.

Projenin çevre duyarlılığı içinde yapıldığını söyleyen Yıldırım projeyle ilgili yapılan anketlerde, projenin yüzde 85'in desteklendiğini söyledi. Yıldırım "Destekleyenlerin yüzde 33'ü ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak, yüzde 23'ü istihdam sağlayacak diyor, geri kalanı da trafiği rahatlatacak diyor." şeklinde konuştu.

"Biz 5 milyar köprüye para ödeyeceğiz, bu bize 1.5 yılda geri dönecek. Böyle bir yatırım dünyada yok. Kamyonlar tırlar 2. köprüden geçemeyecek, tarfik rahatlayacak, egzoz gazı hava kirlilği olmayacak. Köprüye karşı çımayı ben bir türlü anlayabilmiş değilim. bu zihniyet 1. köprüye de karşı çıkmıştı, 40 yılda değişen bir şey yok."

KÖPRÜNÜN ADI DEĞİŞECEK Mİ?

Köprünün adı değişmeyecek. Yavuz Sultan Selim Alevi kırımına dair iddialar soyut iddialardır. Bunu İstanbul Üniversitesi Feridun Emecen yıllar süren çalışmalarıyla ortaya çıkarmıştır. 'Alevi katliamı bir efsanedir, gerçeklikle alakası yoktur' diye ortaya koymuştur. Bu iki Türk sultanının kaprisidir, 'sen üstünsün ben üstünüm' savaşıdır.
Artık bunları aşmamız lazım. Aleviler Alevi hassasiyeti, Sünniler Sünni hassasiyeti... Aşalım artık bunları.

ADAY OLACAK MI?

Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmayı düşünmüyorum, benim yapacak başka çok işim var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir