Kongo Cumhuriyeti'yle vize muafiyeti

Türkiye ile Kongo Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti anlaşması yürürlüğe girdi...

Kongo Cumhuriyeti'yle vize muafiyetiTürkiye ile Kongo Cumhuriyeti arasında imzalanan vize muafiyet anlaşması çerçevesinde, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan süre zarfında, diğer tarafın ülkesine girmek-çıkmak, transit geçmek ve ülkesinde geçici olarak kalmak için vize yükümlülüğünden muaf olunacak. Söz konusu vize muafiyeti, 13 Temmuz 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Türkiye ile Kongo Cumhuriyeti arasında 15 Kasım 2012 tarihinde Ankara'da imzalanan 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kongo Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik Pasaport Hamillerinin Karşılıklı Olarak Vizeden Muaf Tutulmasına Dair Mutabakat Muhtırası'nın, 04.03.2013 tarih ve 2013/4419 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla onaylanarak, 27.04.2013 tarih ve 28630 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandığı hatırlatıldı.

Buna göre; her iki ülkenin geçerli diplomatik pasaport hamili vatandaşlarının, ilk giriş tarihinden itibaren her 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan süre zarfında, diğer tarafın ülkesine girmek-çıkmak, transit geçmek ve ülkesinde geçici olarak kalmak için vize yükümlülüğünden muaf olduğu ifade edildi.

Açıklamada, "Her iki ülkenin, diğer tarafın ülkesindeki diplomatik ve konsolosluk temsilciliklerine veya ülkesinde akredite uluslararası örgütler nezdindeki temsilciliklere atanan geçerli diplomatik pasaport hamili vatandaşları görevleri süresince, diğer Akit Tarafın ülkesine girip-çıkmak ve transit geçmek için vizeden muaftırlar. Bu hükümler, söz konusu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları geçerli diplomatik pasaport hamili aile fertlerini de kapsamaktadır.

Diğer tarafın ülkesindeki diplomatik ve konsolosluk temsilciliklerine veya ülkesinde akredite uluslararası örgütler nezdindeki temsilciliklere atananların aile fertlerinin çalışmasına ilişkin olarak akdedilecek ayrı anlaşma hükümleri saklı kalmak kaydıyla, vize muafiyeti tarafların vatandaşlarına herhangi bir çalışma hakkı bahşetmemektedir.

Vize muafiyeti kapsamı dışında kalan çalışma, öğrenim, eğitim, araştırma, aile birleşimi ve uzun süreli ikamet (90 günden fazla) gibi özel amaçlı seyahatler, ilgili ülkenin dış temsilciliklerinden alınacak 'özel meşruhatlı vize' uygulamasına tabidir." bilgilerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir