Komisyondaki kameralar kayıt özellikli değil

TBMM Başkanlığı, HSYK ile ilgili teklifinin Komisyon görüşmelerinde "kameraların çalıştırılmadığı" iddialarının gerçek dışı olduğunu belirtti.

Komisyondaki kameralar kayıt özellikli değil

TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren yasa teklifinin Adalet Komisyonu'nca, TBMM Plan ve BütçeKomisyon salonunda görüşülmesi sırasında "kameraların çalıştırılmadığı"na yönelik iddiaların bazı basın ve yayın organlarında yer aldığı kaydedildi.

TBMM'deki komisyon toplantılarının; TBMM Basın ve Yayın Mensupları Hakkında Yönetmeliğin 2. maddesinin üçüncü fıkrasında, " Komisyon ve siyasi parti grup toplantılarında film ve fotoğraf çekimleri,Komisyon Başkanı ve siyasi parti grup başkanvekillerinin iznine bağlıdır. Basın mensupları, toplantıları kendilerine ayrılan bölümlerden izleyebilirler" hükmüne uygun olarak yapıldığı ifade edildi.

Toplantının yapıldığı Plan ve Bütçe Komisyonu toplantı salonunda bulunan 6 kameranın kayıt özelliğinin bulunmadığı, toplantı salonu dışındaki bürokratların toplantıyı izlemesi amacıyla kapalı devre yayın yaptığına işaret edilerek, "Kameraların çalıştırılmadığı iddiaları gerçek dışıdır" denildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *