Komisyonda son perde

Başbakan Erdoğan'ın da eleştirdiği yüksek komisyon ve ücretlere tırpan getiren çalışma bu hafta tamamlanıyor. BDDK, bankaların üst sınırlarını az buldu

Komisyonda son perde

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Faiz lobisi uyanık, milleti komisyonlarla çökertiyor" sözleriyle gündeme getirdiği bankaların yüksek ücret ve komisyonları konusundaki çalışmada sona gelindi. Banka ücretlerine ilişkin pazarlığı yürüten komisyonun hazırladığı raporun bu hafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) sunulması bekleniyor. Kurum, çalışma kapsamında bazı bankalardan aldıkları ücret ve komisyonların dökümleri ile maliyetlerini istedi. Bankaların kredi yeniden yapılandırma, nakit avans ücreti, bireysel kredilerden faiz dışında kesilen dosya masrafı gibi ekstra bedelleri, kredi karşılığında zorunlu açılan vadesiz mevduat hesapları için para almaması isteniyor. Kurum, banka müşterisinin kendi hesabından para çekmesi ve yatırması karşılığında da ücret alınmasının doğru olmadığını savunuyor. Bankalarla yapılan pazarlıklarda, hesap bildirimlerinde sadece maliyet kadar ücret alınması istendi.

ÜST SINIRLARI AZ BULDU
BDDK, bankalardan kişi başına 150-200 lirayı bulan kredi kartı ücretlerinin yarı yarıya düşürülmesini istemişti. Bankalar bazı ücretlerin kaldırılmasını kabul ederken bazılarında ise sınırlar belirledi. Bankaların dosya, EFT, havale gibi kalemlerde belirlediği üst sınırı BDDK'nın az bulduğu belirtiliyor.

KOBİ'LERİN BANKA YÜKÜ HAFİFLİYOR
Küçük işletmelerin banka ücret ve komisyon yükünün hafifletilmesi için başlatılan çalışma da tamamlanmak üzere. Ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı plana göre, küçük işletmelerin teminatlı işlemleri kolaylaştırılacak. Borçlu-alacaklı ilişkisinde uzlaşma için mahkeme dışı çözüm yolları devreye girecek. Teminatlı işlemler konusunda yasal mevzuat birliği sağlanacak. Merkezi bir kayıt sistemi oluşturulacak.

BANKANIN OYUNUNU FARK ETTİ
Diyarbakır 'da görev yapan memur Türehan Serkan Kocaçiftçi, Adana'daki bir banka şubesinden aldığı 40 bin liralık kredi için kesilen 325 TL dosya masrafını hakem heyetine taşıdı. Banka aldığı ücreti tüketicinin hesabına yatırdı. Ancak icra yoluyla alınan paranın masrafını da tüketicinin başka hesabından kesti. Banka hakkında suç duyurusu yapıldı.

VATANDAŞTAN 8.4 MİLYAR ALDILAR

Bankalar, bankacılık hizmet gelirleri ve komisyonlarından geçen yılın ilk yarısında 9.3 milyar lirayı kasasına koyarken bu yılın aynı döneminde söz konusu kalemden yaklaşık 11.1 milyar lira gelir elde etti. Bu rakamın 8.4 milyar lirası vatandaşlardan çeşitli isimler altında alınan bankacılık hizmet gelirlerinden, 2.6 milyar lirası ise kredilerden alınan ücret ve komisyonlardan oluştu. İlk altı ayda faiz dışı gelirler ise 16.2 milyara çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir