Klima alırken nelere dikkat edilir?

en-az-yakan-klimaAşırı sıcak veya aşırı soğuklarda vantilatör veya başka ısıtıcılar kulanıyor olsak da, kabarık gelen faturalar bizi farklı çözümler aramaya itiyor. Çünkü daha hesaplı alternatifler varken kimse fazladan bir fatura ödemek istemez.

İlk akla gelen cihaz ise klimalardır.

Herkesin bütçesine göre farklı özelliklerdeki klimalar, bir çok firma tarafından üretilmekte ve tüketiciye sunulmakta.

Tüketicilerin çoğu ise aldığı klimanın yararlı mı yararsız mı, hangisi iyi hangisi kötü diye araştırmadan klimayı evine almakta ve çoğu zaman bu aldığı klimadan istediği verimi alamamaktadır. O yüzden bu yazıyı hazırlayarak klima alırken dikkat etmeniz gereken hususları size sunmayı istedik.

Klima alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Alacağımız klimanın geniş servis ağı ve teknik desteği var mı?
  • Alacağımız klimayı daha önce alanlar herhangi bir sorun yaşamışlar m? (Bunun için internette 10 dakika ayırarak arama yapabilirsiniz.)
  • Klimayı ne tür istiyorsunuz? (split mi portatif mi?)
  • Alacağım klima hangi kapasitede olmalı? BTU değeri bulunduğum ortamı ısıtmaya ya da serinletmeye yetebilecek mi?
  • Alacağımız klimanın teknik desteği yeterli düzeyde mi?
  • Alacağımız klimanın garantisi var mı? Var ise süresi ne kadar?

Bu gibi sorulara cevap verdikten sonra, size uygun klima seçeneğini belirlemeniz olasıdır. Eğer bu soruların cevabını araştırıp bulamadıysanız, size tavsiyemiz yetkili bir klima satıcısı bayiinden bu soruların cevabını almanız size yararlı olacaktır.

Bu soruları klima bayisine mutlaka sorunuz. Hem olası yanlış anlaşılmaları önlemek hem de klimayı aldıktan sonraki süreçlerde başınızın ağrımaması için bu soruların cevapları önem teşkil etmektedir.

İnternet üzerinden geniş bir araştırma yaparak, klima markaları ve modelleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.