Kışanak, Cemevinde saf tuttu

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Tunceli'deki cemevinde düzenlenen 'birlik töreninde' saf tutup semah döndü.

Kışanak, Cemevinde saf tuttu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Alevilik konusunda söylediği sözleri samimi bulmadığını söyleyen Kışanak, "Ali sevgisi kuru kuruya bir sevgi değildir. Ali sevgisi bir yoldur, bir edeptir, bir felsefedir, insan sevgisidir, barış sevgisidir. Alevi inancına saygıdır, bunlar olmadığı sürece Tayyip Erdoğan'ın söylediği sözler dört dörtlük Alevilik değil, dört dörtlük yalancılıktır" dedi.

Tunceli'de 13'üncü Kültür ve Doğa Festivali'ne katılan BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Tunceli Cemevi'nde yapılan 'birlik töreninde' Belediye Başkanı BDP'li Edibe Şahin ve sanatçı Ferhat Tunç ile birlikte semah döndü.

Törenden sonra gazetecilere açıklama yapan Kışanak, Alevi olduğunu söyleyerek, kendi gelenek ve göreneklerini yerine getirdiğini belirtti. Kışanak, şunları söyledi:

"Semah benim geleneklerimin, benim yaşam tarzımın bir parçası. Bugün burada tüm halkımızın birlik içinde olması, birlikte hareket etmesi, tarihine, kültürüne, diline ve geçmişine sahip çıkması için birlik cemi yapıldı. Bu tarihi, bu kültürü, bu inancı yaşatmak için düzenlenen bir cemdi. Ben de inancımın ve kültürümün bir parçası olan bu cem töreninde semah dönüldüğü sırada içimden geldi, doğal bir refleksle bunu yerine getirdim."

BAŞBAKAN ERDOĞAN'I ELEŞTİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde Alevilik'le ilgili yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine de Kışanak, şunları söyledi:

"Aslında inanç konusunda sözlü söylemlerin fazlaca bir kıymeti yok. İnanç, nasıl yaşadığınız ile ilgidir. Gerçekten sayın Başbakan yaşamında Alevilerin, kültürüne, tarihine, inancına, yaşam biçimine saygı gösteren bir yaklaşım içinde olursa Aleviler bunu anlar ve hisseder. Söylenen sözlere de kimsenin itibar etmediğini, asıl ne yapıldığına bakıldığını biliyoruz, ne söylediği değil ne yapıldığı önemlidir. Bu nedenle biz herkesi samimi ve gerçekçi olmaya çağırıyoruz. Gerçekten insanların inancına kültürüne ve geleneklerine saygı gösteren bir yaklaşım içinde olunulmalı. Bu böyle söylem ile olacak bir şey değil. Ali'yi sevmek bir söylemden ibaret değildir. Ali'nin öğretisi, Ali'nin yolu var, Ali'nin felsefesi var, bunlara ne kadar saygı gösteriliyor? Alevi gençleri kendisini nasıl geleceğe taşıyacak, bu konuda dünya kadar soru ortada dururken, Sayın Başbakan'ın bu sözü için kendisi için bir kıymeti var ama toplum içinde bir kıymetinin olmasını arzuluyorsa, tutumunu politikalarını ve yaklaşımlarını gözden geçirmesi gerekiyor."

'SİZİN ESERİNİZ MÜZAKARE SÜRECİ'

Gültan Kışanak, daha sonra festival kapsamında Atatürk Stadyumu'nda düzenlenen programa katılıp, bir konuşma yaptı. Kışanak, burada da şunları söyledi:

"Bizler artık bu mücadeleleri verebilmek için büyük bedeller verdik. Bu nedenle halkımızı ve Dersim'i özgürleştirinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bugün Kürt halkı, demokrasiyi kardeşliği ve barışı savunmuştur. Bir müzakere sürece başlamış ise herkesin bunda emeği var ama en çok da Dersim'in emeği var. Dersim dağlarının emeği var, sizin eserinizdir müzakere süreci. Bizler her zaman dilimize dinimize ve kültürümüze sahip çıkacağız. Kazanmak için her şeyden önce inanmak lazım, bunun için mücadelemizi yükseltmeliyiz. Müzakere süreci başladığında İmralı'da müzakere sürecini başlatan sayın Öcalan bize 'Gidin halka sorun. Halk biz varız, demokratik siyaseti en güçlü şekilde yürütüyoruz derse, ben de onların bu arzusuna yanıt vermek için elimden geleni yaparım' dedi. Bugün eğer Türkiye'de bir demokratik çözüm hamlesi başladıysa sayın Öcalan'ın halka, yani sizlere olan güveninden kaynaklıdır. Şimdi biz bu günleri asla boşa çıkarmayacağız, demokratik siyaset nasıl yapılır dosta, düşmana ispatlayacağız. Bu mücadele sadece Kürt halkının mücadelesi değil, bu mücadele insanlık tarihinin değerlerini koruma ve sahip çıkma mücadelesidir. Tarih boyunca Kürtlerin kaderi ile Alevilerin kaderi birdir. Her ikisinin de davası özgürlük ve demokrasi devasıdır. Artık Dersim'e devleti temsil eden siyaset girmemeli bu görev bizim görevimizdir. Bez devletin tekçi karakterini temsil eden tüm siyasi anlayışları bu görkemli coğrafyadan defetmeliyiz."

'SÖYLEDİKLERİNE DEĞİL, YAPTIKLARINA BAKIYORUZ'

Kışanak, AK Parti'nin iki yüzlü politikalarını boşa çıkarmak için güçlü mücadele yürütmeleri gerektiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

"Başbakan 'Alevilik Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük Aleviyim' diyor. Bizde Alevilerde lafa bakılmaz, icraata bakılır. Biz söylediklerine değil, yaptıklarına bakıyoruz. Yaptıkları hiçte Ali'nin yolu ile aynı yol değil. Ali'nin yolu Ali'yi sevmek insanı sevmektir, Ali'yi sevmek, özgürlüğe sadık kalmaktır. Ali sevgisi kuru kuruya bir sevgi değildir. Ali sevgisi bir yoldur, bir edeptir, bir felsefedir, insan sevgisidir, barış sevgisidir. Alevi inancına saygıdır, bunlar olmadığı sürece Tayyip Erdoğan'ın söylediği sözler dört dörtlük Alevilik değil, dört dörtlük yalancılıktır. Buradan Dersim'den sesleniyoruz, bu sözü söyleyenlerden şunu bekliyoruz, Alevilerin eşit yurttaşlık konusundaki tüm talepleri kayıtsız şartsız kabul edilmelidir. İnancımıza saygı gösterilmesini istiyoruz. Biz Aleviliği kimseden öğrenmeyiz, halkımız binlerce yıldır özerk yaşamının içersinde değerlerini bugünlere kadar koruyup getirdi bundan sonrada korumaya devam edecektir."

Konuşmaların ardından sanatçılar Erdal Erzincan, İlkay Akkaya, Grup Abdal ve Grup Vardiya birer konser verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir