Kırım'da işgal söylentisi Rus borsasını vurdu

Ukrayna'ya askeri müdahale yapmak isteyen Rusya'da ekonomi savaş ihtimalinden etkilendi, Rusya borsası yüzde 10 düşüş gösterdi

Kırım'da işgal söylentisi Rus borsasını vurdu

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahale yapmak için adım atmasının ardından Rus piyasaları büyük sarsıntı yaşadı Rus borsası bugün açılışta yüzde 10 düştü. Rus rublesi dolar ve euro karşısında tarihi bir değer kaybı gösterince Rusya Merkez Bankası'ndan sert faiz artırımı gedi. Yüzde 5.5 olan Rus politika faizi 150 baz puan birden artırılarak yüzde 7'ye çıkarıldı. Ukrayna'ya müdahaleye onay kararının ardından bir dolar 37 rubleye çıkarken euro da 50.99 rubleye kadar yükseldi.

DÜNYA EKONOMİSİNDEN TEPKİLER

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'de geçen hafta tarihinin en yüksek seviyesini gören S&P 500 endeksi, haftanın son işlem gününde de yüzde 0,28 artışla kapanış rekorunu 1.859 puana geliştirdi. ABD'de son dönemde gelen makroekonomik verilerin ekonomik aktiviteye ilişkin belirgin bir yöne işaret etmemesi, piyasaların iç dinamiklere yönelmesine neden olurken, geçen hafta Ukrayna'da başlayan toplumsal olayların Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesine kadar varması ile vadeli işlem piyasalarında satış baskılarının etkili olduğu görülüyor.

Asya borsaları da haftaya satıcılı bir başlangıç yaptı. Japonya'da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 1,27 oranında düşüşle tamamlarken, Hong Kong ve Kore borsaları da kapanışa yakın yüzde 1 seviyelerinde değer kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 71 = 81