Kırgızistan Ekonomi Bakanı’ndan yatırım çağrısı

Kırgızistan Ekonomi Bakanı Temir Sariyev Türk işadamlarını ülkesine yatırım yapmaya çağırdı.

Kırgızistan Ekonomi Bakanı’ndan yatırım çağrısı

İstanbul İkitelli’deki Holiday Inn otelinde düzenlenen Kırgızistan-Türkiye işadamları forumunda konuşan Bakan Sariyev, ülkesinde yatırımın avantajlarını sıraladı. Kırgızistan’ın, Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında oluşturulan gümrük birliğine üye olabileceğini ifade eden Bakan Temir Sariyev, bunun dış yatırım için de bir avantaj olacağını beyan etti. Bakan Sariyev, Türk işadamlarını söz konusu gümrük birliğinden olumsuz etkilenmemeleri için Kırgız işadamlarıyla ortak yatırım yapmalarını önerdi.
İki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 1 milyar dolar olduğunu hatırlatan Kırgız Bakan Sariyev, bu hedefin aşılması gerektiğini beyan etti. Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Özkara da toplantıdaki konuşmasında, iki ülke işadamlarının daha çok işbirliği yapması gerektiğini dile getirdi.

Toplantıya Kırgızistan dışından faaliyet gösteren çok sayıda Kırgız işadamının katılması ise dikkat çekti. Dün başlayan Kırgızistan-Türkiye işadamları toplantısı bugün sona erecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *