“Kıbrıs bankası sonunda Rusların eline geçiyor”

New York Times gazetesi, Rum tarafında faaliyet gösteren ve en büyük finans kurumları arasında yer alan “Kıbrıs Bankası”nın Rusların eline geçme tehlikesine vurgu yaptı.

“Kıbrıs bankası sonunda Rusların eline geçiyor”

Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Fileleftheros ve diğer gazetelere göre Amerikan gazetesi, “Avrupalı liderler mart ayında Kıbrıs'ı kurtarmak için katı bir paket hazırlarken, Rus parasına dayanan bir ekonomik modeli memnun ettiler” ifadesini kullandı.

Habere göre New York Times özetle şunları yazdı:

“Kıbrıs'ın sorunlu bankalarında paraları bulunan zengin Ruslar milyarlar kaybetti ancak aldıkları kötü darbeye karşın Ruslar artık Avrupa Biriliği'ndeki sistemik bir bankacılık kurumunun denetimini alabilecek durumdadır. Almanya'nın ve diğer Kuzey Avrupa ülkelerinin hedefi Kıbrıs'ın sorunlu bankalarından Rus kara parasını yok etmek iken, en azından Kıbrıs Bankası'nın çoğunluk bölümünü vererek nihayetinde Rusları Avrupa'nın finans sisteminin içine soktular. Rum tarafında birçok Rus müşteriyi temsil eden Avukat Andreas Marangos ‘Kıbrıs Bankası'nı kontrol eden adayı kontrol eder' dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.