KESK ve DİSK'ten direnişe destek eylemi

Bir hafta önce Taksim Gezi Parkı'nda başlayan gösterilere destek amacıyla Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu bugün TSİ 12.00'de greve gidiyor.

KESK ve DİSK'ten direnişe destek eylemi

KESK'ten yapılan açıklamada "Bilindiği üzere KESK olarak güvenceli iş ve ücret güvencesi talebiyle 5 Haziran'da Uyarı Grevi yapacağımızı ilan etmiştik. Ancak Gezi parkının ranta açılmasına karşı yedi gün önce başlayan tamamen barışçıl eylemleri bastırmaya yönelik devlet terörü insanların can güvenliklerini ortadan kaldıran bir boyutta sürdürülmektedir" denildi.

''AKP faşizmine karşı işyerlerinde ve alanlarda mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz'' başlıklı açıklamaya göre, grev 5 Haziran Çarşamba günü de devam edecek.

DİSK'TEN UYARI

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK de Gezi Parkı'nın korunması için başlayan ve ülke geneline yayılan direnişe ilişkin son gelişmelerle ilgili eylem kararı aldı.
DİSK Yönetim Kurulu bugün Başkanlar Kurulu'nu acil olarak toplantıya çağırdı. Başkanlar Kurulu alınan kararların hayata geçirilmesi doğrultusunda eylem programını oluşturacak.

DİSK'in açıklamasına göre, ilk adımda, bugün TSİ 12.00-14.00 arasında tüm işyerlerinde ve alanlarda bildiriler okunacak.
 
Çarşamba gününden itibaren ise ihtar eylemleri yaygınlaştırılarak sürdürülecek. DİSK, 'Hükümet durmazsa hayatı durduracağız' başlıklı açıklamasında "Bizler ülkemize dair sorumluluğumuz gereği, Başta Başbakan olmak üzere AKP iktidarını Taksim'den Türkiye'ye yayılan direnişin şartlarını yerine getirmeye çağırıyoruz." ifadelerine yer verdi ve bu şartları şöyle sıraladı:

Taksim Gezi Parkı'nın park olarak kalacağı resmen ilan edilmelidir.

Halka uygulanan şiddetin sorumluları hesap vermeli ve istifa etmelidir, biber gazı kullanımı yasaklanmalıdır.

Ülkenin dört bir yanında gözaltına alınan binlerce kişi hakkında hiçbir soruşturma açılmayacağı ilan edilmeli, yaratılan mağduriyetler nedeniyle halktan özür dilenmelidir.
Taksim başta olmak üzere Türkiye'deki tüm meydanlarda, kamusal alanlarda toplantı ve eylem yasaklarına son verilmelidir.

DİSK, yapılan açıklamada "Bu şartlar gayet açık, net ve meşrudur. Bu taleplere karşı uygulanan şiddet ise gayrimeşrudur. Erdoğan'ın ifadesiyle 'Kendi halkına zulüm eden iktidar, meşruiyetini bitirmiş demektir' görüşüne yer verdi.