Kesin talimat! Erteleme yok, esneme var!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten kesin talimat: e-faturada erteleme yok. e-fatura için 1 Eylül’den sonra yapılan başvurular ceza tahsil edilerek alınacak.

Kesin talimat! Erteleme yok, esneme var!

Vatan'dan Gülümhan Gülten'in haberine göre kayıtdışıyla mücadelede tarihi bir adım olarak görülen ‘e-fatura’ dönemine 3 gün kala, firmalardan ‘erteleme’ talepleri yağarken, Maliye Bakanlığı son kararını verdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, geçtiğimiz hafta Gelir İdaresi Başkan ve yardımcıları ile diğer üst düzey bürokratla yaptığı olağanüstü toplantıdan ‘uygulama ertelenmeyecek’ kararı çıktı. Şimşek’in kesin talimatıyla Maliye Bakanlığı, uygulama için belirlenen son tarih olarak 1 Eylül 2013 tarihini ertelememe kararı aldı. Gelişmeyle ilgili bilgi veren Maliye Bakanlığı üst düzey yetkilisi gelinen noktayı, “Bir kez erteleme eğilimine girersek, uygulama en az 3 yıl ertelenir. Buna tahammülümüz yok. Kesinlikle erteleme yapılmayacak. Bakanlık olarak bunu kararlaştırdık” sözleriyle anlattı. Böylece bu yıl için sayıları 17 bin civarında tespit edilen şirketlerin Maliye Bakanlığı’na başvurması için 3 gün kaldı. Başvuruları tamamlanması gereken sistem nedeniyle, binlerce işletme ve bunlardan mal alan onbinlerce şirketin kaos yaşayacağı vurgulanıyor ve başvuru tarihinin yılbaşına ertelenmesi isteniyordu.

Ceza tahsil edilecek

Bakanlıkta ertelememe kararının ardından benimsenen yaklaşım ise şu oldu: “Yeni sisteme, belirlenen tarihte geçilecek. Çıkabilecek sorunlar yola çıkıldıktan sonra düzeltilecek. Bu kapsamda 1 Eylül itibarıyla başvurusunu yapan ve yeni sisteme giren firmaların iyi niyetini ortaya koyduğu anlayışıyla, bu firmalara ilişkin pürüzlerde firma lehine uygulama yapılacak.”

1 Eylül’e kadar Maliye Bakanlığı’na başvurma zorunluluğuna rağmen, olası bir kaosun önüne geçilmesi için Bakanlık, bu tarihi geçiren başvuruları da, ceza tahsil ederek de olsa kabul edecek. Böylece gerilimin azaltılması planlanıyor.

3 gün sonra ne olacak?

e-fatura sistemi, fatura bilgi ve belgelerin kağıt ortamından alınarak özel bir bilgisayar sisteminde elektronik olarak kaydedilmesi uygulaması olarak tarif edilebilir. Bu uygulamayla artık şirketler faturalarını bilgisayar ortamında kesecek. Bu kayıtlar doğrudan Maliye Bakanlığı kayıtlarını geçecek. e-fatura sistemine geçmek zorunda olan mükellefler de şöyle tarif edildi:

Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan, 1 litre veya 1 kg dahi olsa, mükelleflerden 2011 yılsonu itibarıyla asgari 25 milyon TL brüt satış hâsılatına sahip olanlar. 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (III) sayılı listedeki tütün mamulleri, alkollü içecekler ve kolalı gazozları imal, inşa veya ithal edenler ile bunlardan 2011 yılında mal alan mükelleflerden 2011 yılsonu itibarıyla asgari 10 milyon TL brüt satış hâsılatına sahip olanlar.”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *