Haddini bilmez IMF'den TCMB'na: "Kendini toparla"

IMF yıllık ekonomik görünüm raporunda TC Merkez Bankası’na “kendini toparla” mesajını verdiği yorumları yapılıyor.

 Wall Street Journal gazetesi, IMF’nin eleştirileri için “Uluslararası Para Forumu’nun yumuşak diplomatik söyleminde bile Türkiye Merkez Bankası’na oldukça sert bir sitemi bulunuyor" dedi.

ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, IMF’nin eleştirilerine, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya, adeta tırmanan enflasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için faiz oranlarını artırmasının acil bir “öncelik” olduğunu söyleyerek başladığını kaydetti.

Haberde bu bağlamda IMF’nin “yüksek kredi büyümesi, inatçı yüksek enflasyon ve genişleyen ticaret ve finansman açığının reel politika faizlerini gerektirdiğini” söylediğine dikkat çekildi.

Bunun ardından IMF’nin, sermaye kaçışlarına karşı Merkez Bankası’nın kendi döviz rezervlerine fazla dayanmasını da eleştirdiğini belirten gazete, Türkiye’nin, birçok yükselen ekonomiler gibi yabancı yatırımcıların paralarını yoğun bir biçimde geri çekmeleri nedeniyle zayıflamış olan bir para birimiyle enflasyonla mücadelede zorlandığı görüşünü de dile getirdi.

WSJ, ancak IMF’nin “belki en keskin eleştirisi”nin Merkez Bankası’nın politika çerçevesine yöneltildiğini savunurken de “Türkiye Merkez Barkası’nın politika çerçevesi, açıkça karmaşık, birçok hedefi var ve kendi yetkisini de zedeliyor” sözlerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *