Kefenli eylem yapan 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' milletvekilleriyle helva yedi

Ankara’da 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' üyesi bir grup, Kızılay’da kefenli eylem yapıp, helva dağıttı. Dağıtılan helvaları hem vatandaşlar hem eyleme katılan CHP’li vekiller yedi. Kızılay Güvenpark’ta bir araya gelen grup, ‘Gasp edilmiş emeklilik hakkımızı istiyoruz’, ‘Tam mevcut burada yok, sandıkta belli olacak’ dövizleri taşıdı. ‘Yalnızca adalet istiyoruz’, ‘Sandığın başında biz olacağız’, ‘Ölüm var, kul hakkı var’ sloganları attı.

h

Kefenli eylem yapan 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' milletvekilleriyle helva yedi

Eyleme, bazı CHP’li milletvekilleri de destek verdi. Eylem sırasında grup üyeleri tepkilerini, kefen giyip yere yatarak ve helva dağıtarak gösterdi. Dağıtılan helvadan hem eylemciler hem vatandaşlar hem de milletvekilleri yedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Komisyonu adına konuşan Soner Taşlıtepe, 1999 yılında çıkarılan bir kanunla emeklilikte yaş sınırının getirildiğini söyledi. Buna bağlı olarak 1978 yılından sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayan herkesin mağdur edildiğini savunan Taşlıtepe, çalışanların emekli olabilmeleri için belli bir yaşa ulaşmalarının zorunlu tutulduğunu kaydetti. Bu uygulamanın bir gecede milyonlarca çalışanın emeklilik hayallerini yıllarca ileriye attığını kaydeden Taşlıtepe, “En iyi emekli ölü emeklidir anlayışıyla sosyal güvenlik sistemini dizayn edenler, yıllardır kul hakkı yemektedirler. Bu düzenleme her birimizin onlarca yılını çalarken, işsiz kalan ve emekliliği hak ettiği halde yaş sınırına takılan çalışanlarımızı ve ailelerini açlığa, yokluğa ve sefalete mahkum etmiştir.” dedi. Giydikleri kefenlerin aslında gerçek hallerini ortaya koyduğunu ifade eden Taşlıtepe, yetkililerden seslerini duyup, sorunlarına çözüm bulmasını istedi.

ÇELEBİ: “BU ÜLKEDE YAŞA TAKILANLAR YOK, KAFASINA TAKILANLAR VAR”

Eyleme destek veren CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ise Meclis’te bütçe görüşmelerinin sürdüğünü hatırlattı. Görüşmelerde emeklilerin bu sorununu ve çözüm getiren yaklaşımlarını ortaya koyduklarını belirten Çelebi, kendilerinin dinlenmediğini söyledi. Çelebi, “Aslında yaşa filan takılanlar yok, kafası takılanlar var bu ülkede. Kafası takılanlarla mücadele ediyoruz. Hak gaspları var. Bu hak gasplarına karşı acımasız ve duyarsız çalışma bakanını, bu ülkenin başbakanını, bu ülkenin iktidarını göreve çağırıyoruz. Bu haksızlığa son verin diyoruz.” şeklinde konuştu.

Kefen giyen eylemcilere seslenen Çelebi, kefen giyme eylemini artık bırakmaları gerektiğini söyledi. Çelebi, “İnadına sizin ölmenizi bekleyeceklerse yanılıyorlar. Siz direneceksiniz, mücadele edeceksiniz, ölmeyeceksiniz, haklarınızı da alacaksınız.” diye konuştu.

Açıklamanın ardından grup üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

31 + = 41