Kazı sırasında 100 yıllık köprü bulundu

Rize'de dere ıslah çalışması için yapılan kazıda tesadüfen yaklaşık 100 yıllık olduğu tahmin edilen tarihi bir kemer köprü bulundu.

Kazı sırasında 100 yıllık köprü bulunduRize'de meydana gelen ilginç olayda, Rize merkeze bağlı Kömürcüler Köyü'nde geçtiğimiz hafta meydana gelen dere taşkınında köy içerisinden geçen dere üzerindeki menfezin tıkanması ile köy sular altında kalmıştı. Karayolları ekipleri su taşkınına neden olan menfezin genişletilmesi için çalışma başlattı. Bugün menfezde yapılan kazı sırasında menfezin üzerinde gizli kalmış tarihi bir köprü ile karşılaşıldı. Karayolları ekipleri durumu yetkililere bildirip tarihi köprüye zarar vermemek için çalışmalarını yavaşlattılar.

Tarihi köprünün yaklaşık 40 yıl önce üzerinden geçen yol ile kaybolduğu belirtilirken, 30 yıl önce yapılan dere ıslah çalışmasında, altında menfez inşa edildiği için şiddetli yağmurlarda tıkanmaya neden olduğu belirtildi.

Yaklaşık 100 yıllık olduğu tahmin edilen ve tesadüfen ortaya çıkan köprü köy halkını da ikiye böldü. Köy sakinlerinden bir bölümü, köprünün kaldırılmaması halinde şiddetli yağışlarda köyün yine sular altında kalacağını belirterek tarihin kendi güvenliklerinden daha önemli olmadığını söylerken, köy sakinlerinin bir bölümü ise köprünün tarihi olduğunu belirterek yıkılmasını istemediler.

100 yaşındaki köy sakinlerinden Mahmut Balıkçılar köprüyü çocukluğundan hatırladığını ifade ederek şiddetli yağışlarda zarar vermeyecekse köprünün kalmasını istediğini söyledi.

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise yaptığı açıklamada, “Köprü kazı çalışmasında tesadüfen ortaya çaktı. Tarihi değeri var. Üzeri kapalı olduğu için kendini korumuş. Bu köprünün korunarak ıslah çalışmasının tamamlanmasını istiyoruz. Bu konuda Rize Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir