Kayan eksenin ortasındayız

UİP İstişare Kurulu Eş Başkanı ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Dünyanın ekseni batıdan doğuya doğru kayarken, bu eksenin tam ortasındaki Türkiye giderek daha fazla ön plana çıkıyor” dedi.

Kayan eksenin ortasındayız

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde “Sürdürülebilir Küresel Rekabette Ortadoğu ve Kuzey Afrika” başlığıyla düzenlenen 4. Boğaziçi Zirvesi’nin açılışında konuşan Büyükekşi, gelişmiş ülkelerde yaşanan krizlerin, gelişmekte olan ekonomileri daha fazla öne çıkardığını kaydetti.

YÜZDE 50-50 DENGESİ

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, da “Dünyanın tüm siyasi ve ekonomik güç dengelerinin yeniden oluştuğu bir ortamda ülkelerin kendi için oluşturacağı farklılıklar, rekabet unsurları önümüzdeki yıllarda belirleyici olacak” dedi. Babacan, “Dünyada artık ekonomik ağırlık yüzde 50-yüzde 50 dengesini geçip gelişmekte olan ülkelerin toplamda daha fazla ağırlığa sahip olduğu bir döneme doğru gidiyor. Bu ortamda her ülkenin, bölgenin politikalarını oluşturması gerekiyor. Büyümelerin sürdürülebilirliği de önemli. Dikkat edilmezse tıkanma da söz konusu olabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, zirvedeki konuşmasına başlarken, promter’da sorun yaşandı. Gül, “Niye gülümsediğimi belki merak ediyorsunuz. Bunlarla tabii güzel oluyor konuşması ama, bir aksama olursa o zaman mutlaka yedeğinizin olması gerekir. Başka bir şeye bağımlı olursanız bir noktada biter” dedi. Sorun giderilince konuşmasına devam eden Gül, antik çağlardan bu yana Avrasya’nın merkezinde insanları, fikirleri ve fırsatları buluşturan İstanbul’un sivil toplum diyaloğunun da merkezi haline geldiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir