Kayagazında umuda son 650 metre

Türkiye'nin ilk kayagazı sondaj çalışmasında 3 bin 850 metre aşıldı. Diyarbakır'daki kuyuda son 650 metreye gelindi. Bulgular yeni kuyu açılması için vize niteliğinde olacak

Kayagazında umuda son 650 metre

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak en önemli kaynak olarak görülen kayagazında son düzlüğe gelindi. Diyarbakır Sarıbuğday-1 kuyusunda yapılan sondaj çalışmalarında 3 bin 850 metreye ulaşıldı. Sondajın 4 bin 500 metrede sonuç vereceğini belirten Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Shell yetkilileri, bu derinlikteki bulguları inceleyecek. Sonuçlara göre bölgede yeni bir kuyu açılmasıyla ilgili karara varılacak. Yetkililer, son 650 metrelik bölümün yakında tamamlanacağını ve Türkiye'nin enerji üretimiyle ilgili tarihi bir dönemin başlayacağını belirtiyor. Güneydoğu Anadolu'da çözüm süreciyle birlikte enerji odaklı çalışmalar da hız kazandı. 30 yıldır el değmeyen kaynakların geleceği, önümüzdeki günlerde masaya yatırılacak. Diyarbakır, Mardin, Hakkâri ve Şırnak'taki enerji yatırımları için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı özel çalışma başlattı. Bölgedeki yatırımları yerinde incelemek üzere dört şehre çıkarma yapmaya hazırlanan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın çantasında kayagazı sondaj çalışmalarından kaçak elektriğe, petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinden başta yenilenebilir enerji kaynakları olmak üzere bölgenin potansiyeline yönelik yatırımlara kadar birçok konuyu açıklığa kavuşturmak var.

DİCLE'DE İLK DEVİR TÖRENİ

Taner Yıldız'ın ilk durağı Diyarbakır. Burada Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'nin devir törenine katılacak olan Yıldız, kaçak oranının yüzde 72'lerde olduğu bölgede temaslarda bulunacak. Bakan Yıldız'ın hedefi oranın yüzde 10'a çekilerek devletin kasasına 350 milyon TL girmesini sağlamak. Yıldız ayrıca kayagazı tesislerini inceleyerek bulgularla ilgili bilgi alacak. Bölgenin açılım süreciyle geldiği yeni noktayı anlatmayı planlayan Enerji Bakanı'nın ajandasında buradan yatırımcıları Güneydoğu'ya davet etmek bulunuyor.

ENERJİ HANIM BU KEZ HAKKÂRİ'DE

Enerji Bakanlığı'nın enerji verimliliği konusunda geçen yıl başlattığı "Enerji Hanım" projesinin 17'nci durağı Hakkâri. Bakan Yıldız, toplantıda ev hanımlarına enerji tasarrufu konusunda alınabilecek önlemleri anlatacak. Bölgeyle ilgili bilgi veren Bakan Yıldız, "Son 10 yılda dört ile 805 milyon liralık enerji yatırımı yaptık. Bu yıl elektrik altyapısına 276 milyon liralık kaynak ayırdık. Ancak, kaçak kullanım bölgede çok yüksek" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.