Katmerciler'den 'Gizli TOMA' açıklaması

1985 yılında İzmir’de kurulan Katmerciler Araç Üstü Ekipman AŞ araç üstü ekipman sistemleri alanında ülkemizin lider ve öncü şirketi, en büyük ihracatçısıdır.

Katmerciler'den 'Gizli TOMA' açıklaması

28 yıla ulaşan tecrübesiyle Türkiye araç üstü ekipman sektörünün köklü şirketlerinden olan Katmerciler, aynı zamanda halka açık ve İMKB'de işlem gören tek şirket olarak sektöründe ayrıcalıklı bir konuma sahiptir.  Araç üstü ekipman üretimi, kamyon ve kamyonetlerin şasileri üzerine çeşitli ekipmanların tasarlanması, üretilmesi ve montajı faaliyetlerinin bütününü ifade etmektedir. Üretilen ekipmanların montajı ile itfaiye, çöp, araç kurtarma, damper, tanker, vidanjör ve benzeri çok çeşitli araçlar üretilmektedir.  Bmc, Ford, Hyundai, Isuzu, Iveco,  Man, Mercedes, Mitsubishi, Renault, Scania, Volvo gibi dünya otomotiv pazarının devleriyle çalışan Katmerciler, özel üretim yeteneği ve geniş ürün yelpazesiyle, bu şirketlerin yurt içi ve yurtdışı araç üstü ekipman üretimine yönelik işlerinde en önemli tedarikçilerinden birisi konumundadır. Kasım 2010 tarihinde ise şirketimizin yüzde 24'ünü halka açarak, hem kurumsal tarihimizde, hem sektörün tarihinde yeni bir sayfa açtık, bir ilke imza attık.

Japonya'dan Almanya'ya, Azerbaycan'dan Hindistan'a, Irak'tan Nijerya'ya, dünyanın farklı bölgelerinden41 ülkeye ihracat yapan Katmerciler, sektörünün açık ara ihracat lideri durumundadır. Gelirlerinin büyük bölümü ihracattandır. 2012 yılı gelirleri içinde ihracatın payı yüzde 87 düzeyindedir. Ülkemizi dünyada, sektörümüzü borsada en iyi şekilde temsil etmekten gurur duyuyoruz.

2012 yılı itibariyle şirketimizin gelirleri 153 milyon lira, net kârı 9.2 milyon lira, ihracat geliri 73,5 milyon dolardır.

Gelinen noktada Türkiye'nin en büyük 247'nci ihracatçısı ve ilk 1000 ihracatçı arasında yer alan tek araç üstü ekipman şirketiyiz. Ege Bölgesi'nin en büyük 54'üncüşirketiyiz. Ege Bölgesi'nde taşıt ve diğer ulaşım araçları grubunda, “en fazla istihdam sağlayan”, “en yüksek üretim gerçekleştiren” ve “en yüksek vergi ödeyen” şirketiz.

Yaklaşık 360 çalışanıyla sektörünün lider şirketi olan Katmerciler, uluslararası araç üstü ekipman sektörünün daha güçlü, etkin ve saygın bir markası haline gelmeyi hedeflemektedir.

28 yıllık bir şirket olmakla birlikte, 2010 yılından bu yana yerli üretici şirketlerden biri haline geldiğimiz Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) ise geniş ürün gamımızın en genç üyelerindendir. Uzun yıllardır ülkemizde TOMA üretimi yapan deneyimli şirketlerin bulunduğu bir alanda ve o şirketlerle rekabet halinde, ülkemizde TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün TOMA ihtiyacının karşılanmasında rol almaya, sorumluluk üstlenmeye gayret ediyoruz. İki yılı aşkın süredir, kazandığımız ihaleler sonucunda, Jandarma ve Emniyete çok sayıda TOMA üretimi gerçekleştirmiş durumdayız. Bu zaman zarfında TOMA ihracatı da yapan, bu alandaki yetkinliğini ve kalitesini yurt dışına da taşıyan bir şirketiz.

Ayrıca, diğer üreticilerden farklı olarak TOMA'ların yazılımlarını kendi bünyesinde geliştiren ve güvenlik kuvvetlerinin kullanımına sunan bir şirketiz.

Haber ve yorumlara konu edilen Mayıs 2013 tarihli TOMA ihalesi de sektördeki rekabetin ciddi yansıma bulduğu bir ihale olmuştur. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açılan ihalede, TOMA üretim yeterliliğine sahip tüm şirketler ihaleye davet edilmiş olup, dört şirket ihaleye katılmıştır. İhale, ihale komisyonunun huzurunda, dört şirket temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Açık eksiltme yöntemiyle yapılan ihalede şirketler fiyat tekliflerini sunmuş ve ardından fiyat eksiltme turlarına geçilmiştir. Onlarca turun sonunda ihale, en düşük fiyatı veren Katmerciler'de kalmıştır.

İlk verilen fiyat tekliflerinde en düşük fiyat 15.628.460TL + KDV olmuş, eksiltme turları bu tutardan başlamış, turlar sonunda fiyatını 9.960.000TL + KDV düzeyine çeken Katmerciler, ihaleyi kazanmıştır. İhalede oluşan yoğun rekabet sonunda 30TOMA üretimi için fiyat yaklaşık yüzde 37 aşağı çekilmiş, Katmerciler'in de bir parçası olduğu rekabetten kamu 5,6 milyon lira düzeyinde önemli bir maliyet avantajı elde etmiştir.

Halka açık bir şirket olan Katmerciler, söz konusu ihalenin 9.960.000 TL + KDV fiyatla kazanıldığını,16 Mayıs 2013 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) kamuoyuna duyurmuş, bu açıklama takip eden günlerde pek çok basın yayın organında da kendisine yer bulmuştur.

Özetle, bazı kesimlerce kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algının tersine, Katmerciler şirketine yönelik bir “doğrudan alım”, şirketin kayırılması gibi durumlar söz konusu olmamış, tersine, Katmerciler'in de parçası olduğu ciddi bir rekabet sonunda ihale bedeli aşağı çekilmiş, kamu önemli ölçüde maddi tasarruf sağlamıştır. Bu ihale sonunda Katmerciler, belki de şu an Türkiye'nin kamuya maliyeti en düşük TOMA'larını üretmektedir.

En düşük fiyat teklifimiz ile ihalesini üstlenmiş olduğumuz ve üretimi devam eden 30 adet TOMA, ihale şartnamesinde belirtilen tarihe kadar Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim edilecektir.

Öte yandan Katmerciler, kamu kurum ve kuruluşlarına yaptığı satışlarla ciro yapan ve büyüyen bir şirket değildir. Katmerciler'in bakanlıklar, Emniyet, Jandarma, belediye gibi çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından kazanmış olduğu ihaleler ile yapmış olduğu satışlardan elde ettiği gelirlerin toplam gelirleri içerisindeki payının ortalamada yüzde 10'unaltında olduğunu da önemle belirtmek isteriz.

Basın ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

 

MEHMETKATMERCİ

İcra Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir