Karta taksit sınırı 15 gün içinde yürürlükte

BDDK Başkanı Mukim Öztekin, kredi kartlarına taksit sınırı getiren düzenlemenin 15 gün içinde yürürlüğe gireceğini söyledi. Öte yandan Başbakan Erdoğan Ziraat Bankası’nın 150. Kuruluş yıldönümü resepsiyonunda yaptığı konuşmada bankalara faiz mesajı verdi. Erdoğan "sizler çok daha faizle ‘biz halkı sömürelim’ anlayışıyla hareket etmemelisiniz” dedi.

Karta taksit sınırı 15 gün içinde yürürlükte

BDDK Başkanı Mukim Öztekin, kredi kartlarına taksit sınırı getiren düzenlemenin 15 gün içinde yürürlüğe gireceğini söyledi. Başbakan Erdoğan da dün akşam bankalara faiz uyarısı yaptı.Taksit sınırının piyasaları düzenleyeceğini ifade eden Öztekin, “Tüm etki analizlerini yaptık. Bir sıkıntı yaşanmayacak. Düzenleme orta vadeli program hedefleriyle uyumlu. Piyasaları disipline edecek” dedi.

Öztekin’in verdiği bilgiye göre marketten alınan 100 TL’lik gıda alışverişinde bankaların verdiği gıda promosyonu da sona erecek. Düzenlemeyle bankaların 3 ay 6 ay gibi ertelemeleri de taksite dahil olacak. Öztekin, “Eskileri sıkıntıya sokacak bir düzenleme olmayacak. Onları müktesep hak kapsamında kabul edeceğiz. Düzenleme cari açığa olumlu etki yapacak. Çalışmalar sırasında piyasa genel taksitlendirme oranlarına baktık. Piyasanın dengesini bozmayacak şekilde karar aldık. En çok hangi sektörlerde taksit yapıldığını da göz önüne aldık” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 6 =