Karamehmet'in gemisini korsanlar kaçırdı

Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'in sahibi olduğu Geden Denizcilik'in (Geden Lines) işlettiği bir tanker Batı Afrika'da deniz korsanları tarafından kaçırıldı.

Karamehmet'in gemisini korsanlar kaçırdı

Malta bayraklı 37 bin 879 DWT'luk COTTON isimli kimyasal ürün tankeri, Batı Afrika açıklarında seyrederken, Gabon'a 20 mil mesafede kaçırıldı. Gabon'un liman kenti Port Gentil'den ayrıldıktan kısa bir süre sonra gemi ile irtibatının kesildiği kaydedilirken, tankerde Hindistan vatandaşı 25 mürettebatın olduğu belirtildi. 14 Temmuz'dan beri gemi ile irtibat sağlanamadığı açıklandı.

Geden Denizcilik'ten yapılan açıklamada şöyle denildi: "MT COTTON, 15 Temmuz saat 04:53'te yükünü alacağı Gabon’un Port Gentil limanı açıklarında korsanlar tarafından ele geçirilmiştir. Bugüne kadar korsan saldırılarının görülmediği bölgede son 5 yılda hiçbir saldırı ile de karşılaşılmamıştı. Şirket, gemideki 24 Hintli mürettebatın aileleriyle irtibat halinde olup Türk Dışişleri Bakanlığı, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve bayrak devleti dahil olmak üzere ilgili makamları durumdan haberdar etmiştir. Şirketin birinci önceliği mürettebatın güvenliğini sağlamak ve en kısa zamanda dönmeleri için mümkün olan bütün önlemleri almaktır." (Milliyet)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir