Karademir'de 3 milyon ton üretim hedefi

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları'nın (KARDEMİR), üretim kapasitesini 3 milyon tona çıkarmak için başlattığı yatırımların devam ettiği belirtildi.

Karademir'de 3 milyon ton üretim hedefi

Şirket bünyesinde hazırlaranak ilgili kurumlara gönderiler faaliyet raporunda, Türkiye'nin ilk ağır sanayi tesisi olan fabrikada hedeflenen 3 milyon ton üretim kapasitesi için yatırımlara devam edildiği ifade edildi.

2 milyon tonluk üretimin yakalandığının altı çizilen raporda şu bilgilere yer verildi:

"Şirketimizde üretim kapasitelerinin artırılmasına yönelik başlattığımız yatırımlar hızla devam etmektedir. 5 No'lu yüksek fırın 2014 şubat ayında devreye alınacaktır. Bu fırın tek başına bir milyon 200 bin ton üretim gerçekleştirecek. 2011 yılında kurulan yeni sinter fabrikası 186 bin 744 ton üretim kapasitesine ulaştı. Yeni kireç fabrikası ve yeni sürekli döküm tesisi yatırımları tamamlanarak başarıyla işletmeye alındı. Yeni kok fabrikası, enerji santrali, tertip düzen sistemi, granüle curuf tesisi, konverter kapasitelerinin artırılması gibi yatırımlar ise devam etmektedir."

Raporda ayrıca şirketin bir önceki yıl 185 milyon lira, geçen yıl 195 milyon lira, bu yılın ilk çeyreğinde ise 47 milyon 652 bin lira kar elde ettiği kaydedildi.