Kapıkule'de son durum

Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan Türkiye'ye gelen yolcu sayısı 500 bini aştı.

kapikule-son-durum

Bulgaristan'dan yurda giriş için Kapıkule'yi kullananlar, Kurban Bayramını ve yaz tatilini geçirmek üzere Türkiye'ye gelen gurbetçilerin  yoğun araç trafiğine neden oldu.

Edirne Emniyet Müdürlüğü ve Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı ekiplerin takviyeli ve yoğun çalışmaları sonucunda, yolcu giriş işlemleri sıkıntısız tamamlandı. 24 saat içinde gümrük kapısından 500 bin kişi geçiş yaptı.

2015 yılında 24 saat içinde Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan geçen yolcu sayısı en yüksek 36 bin 167 kişi olarak tespit edilmişti.

Geçişlerin yoğun olmasında yaklaşık 1 ay önce giriş yapan gurbetçilerin dönüşe başlaması ve yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek isteyen gurbetçilerin yoğun girişi etkili oldu.

Kapıkule'de rekor üzerine rekor kırıldı

KAPIKULE Sınır Kapısı CANLI KAMERA Yayını

İPSALA GÜMRÜK Canlı izle

Kapıkule'de rekor üzerine rekor kırıldı

*******************

Bir zamanlar 300 otomobille giriş, Kapıkule'yi kilitliyormuş..

Almanya başta olmak üzere Avrupa’da okulların kapanmasıyla girmesiyle birlikte Türkiye’ye tatile gidenler, Kapıkule’de rekora yol açtı. Son 24 saatte 36 bin 965 tatilci, Kapıkule’den Türkiye’ye giriş yaptı. Bu Türk işçi göçünden bu yana Kapıkule’nin tanık olduğu en büyük kalabalık...

Oysa bir zamanlar Kapıkule’den giriş yapan izinciler, birkaç yüzle sınırlı kalıyordu. Bu durumda bile o zamanlar için çok Kapıkule Sınır kapısında kilitlenmelere neden oluyormuş ve hayret verici bulunarak gazetelerin ilk sayfasında yer alıyormuş...

Hürriyet de 8 Ağustos 1963 tarihli sayısında Kapıkule’deki bu sıradışı gelişmeyi birinci sayfasına taşımış...

kapikule1963

PERSONEL GECELİ GÜNDÜZLÜ ÇALIŞIYORMUŞ!

Hürriyet, ‘Kapıkule hudut karakolu’ndan bir günde 300 araba ile giriş yapan izincilerden şöyle bahsetmiş:

“Gurbetçi Türk işçiler, 200-300 arabalık kafilelerle yıllık izinlerini geçirmek üzere yurdumuza dönmektedirler... Kapıkule gümrüğündeki personel, bu işçi akını karşısında geceli gündüzlü çalışmaktadır... İşçiler otomobillerden başka yakınlarına Avrupa malı çeşitli hediyeler de getirdiklerinden gümrük işleri uzamakta, Kapıkule adeta ana-baba gününü andırmaktadır. Dört günde işçilerin yalnız Kapıkule gümrüğünden geçirdikleri otomobil sayısı 1300’dür...”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir