Kapıkule Gümrük'de TIR şöförlerinden eylem

Bir haftadır iki ülkenin TIR geçişleri'ne izin verilmemesi üzerine TIR şoförleri eylem yaptı. TIR şoförleri, sorunun bir an önce çözülmesini istedi.

tir soforlerinden kapikule'de eylem

Kapıkule Gümrük CANLI KAMERALAR

Bulgaristan Filibe Ticaret Ataşesi Barış Yeniçeri, tapon bölgeye gelerek TIR şoförlerinin yolu açmaları gerektiğini söyledi. Şoförlerin sorunlarını dinleyen Yeniçeri, sorunları üst makamlara ileteceğini ifade etti. Yeniçeri, "Arkadaşlarımızın durumunu yerinde görüp, elçilik aracılığıyla bakanlığımıza aktarmak üzere burada bulunuyorum. Arkadaşlardan bilgi aldım onurlu duruşumuzu devam ettirelim, yolu kapatmayalım, karşı tarafın yaptığı şeyleri biz yapmayalım. Biz büyük bir ülkeyiz, büyük bir ülke olarak gereği ne ise onu yapalım" diye konuştu.

Tampon bölgeye gelen Vali Yardımcısı Nedim Özırmak, sorunun kaynağının burası olmadığını ifade ederek, "Tamamen iki ülke arasındaki Ulaştırma Bakanlıklarının geçici bir anlaşmazlıktan kaynaklı bir sorundur. Bu sorun çözülecek hiçbir sorun çözümsüz değildir. Ama tabii buradaki bekleyen arkadaşlarımız mağdur oluyor, biz de bunu biliyoruz. Bu yüzden yolu kapatmak gibi durumlara girmeyin kimseyi kırıp döküp istemem. Sıkıntıları biliyoruz, yarın burada bekleyen araçların karşılıklı geçişine izin verilmesi amacıyla Bulgaristan tarafıyla görüşme yapacağız. Ama genel manada bunu çözmek bizleri aşar, tamamen bakanlık meselesi biz de bakanlıktan gelem emirleri uygulamak zorundayız" dedi.

Vali Yardımcısı Özırmak ve sonradan tampon bölgeye gelen Edirne İl Emniyet Müdürü Cemil Ceylan'ın konuşmalarının ardından yaklaşık 2 saat sonra Kapıkule TIR geçişine tekrar açıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir