Kapıkule, Bulgar transport eylemcilerin gösterisiyle felç oldu..

Bulgaristan da, iktidar karşıtı göstericiler Kapıkule Gümrük Kapısı’nın çıkışında bulunan Kaptan Andreova Gümrük Kapısı’nı geliş ve gidiş yönüne kapattı. Eylem nedeniyle, Bulgaristan gümrüğüne girmek ve gümrükten çıkan yüzlerce araç bekliyor.

 

Bulgaristan’da Başbakan Boyko Borisov hükümetinin istifa etmesi için yaklaşık bir aydır Sofya da, devam eden protesto eylemleri Kaptan Andreova Gümrük Kapısı’nın çıkış noktasına kaydı. Bulgaristan gümrüğünün çıkışından 5 kilometre sora yolu geliş ve gidiş yönünde trafiğe kapatan eylemciler araç trafiğinin geçişine izin vermiyor.Yola çadır kuran protestocular GERB iktidarının istifa etmesini istiyor. Eylemcilerin bulunduğu noktaya çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Ancak polis henüz eylemcilere müdahale etmedi.

KAPIKULE’den ÇIKIŞ YAPILAMIYOR

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde çalışan ve yaz tatilleri için Türkiye’ye gelen işçiler Covit-19 testlerini yaptırdıktan sonra dönüş yolunda bu kez de, Bulgar eylemcilerin engeline takıldı. Protesto nedeniyle Svilengarad yolu üzerinde yüzlerce TIR ve otomobilin bekleyişi sürüyor.

HAMZABEYLİ AÇIK

Kapıkule Gümrük Kapısı’dan sonra Bulgaristan da, otoyolun eylemciler nedeniyle kapatılması üzerine Türkiye’den çıkış yapacak araçlar Hamzabeyli Gümrük Kapısı’na yönlendirilmeyi başlandı.

Bulgaristan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Trakya otobanın da, protestocuların eylemi nedeniyle tıkanıklık yaşandığı bildirildi. Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Büyükelçilik açıklamasında, Haskova Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan görüşmede, eylemin ne kadar süreceği konusunda sağlıklı bilgi alınamadığını ifade edilerek, Kapıkule çıkışındaki eylem nedeniyle Bulgaristan’a çakış yapmak isteyenlerin Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nı kullanmaları istedi.


Bulgaristan Otoban Üstünde Protesto..

Bulgaristan’da A4 otobanında kapıkule istikameti kapıkule den Sofya istikameti Her iki Yönde otoban üstünde yaklaşık 5 km kala Protesto yapmaktalar. Alternatif Türkiye’den gelenler ilk çıkıştan çıkıp SVİLENGRAD istikametine, oradan tekrar A4 otobana bağlanıp Sofya istikametine gitmeleri gerekmekte Türkiye istikametinde olanlar SVİLENGRAD merkez çıkışından çıkıp 8 numaralı yoldan tekrar A4'e bağlanıp Kapıkule'ye gitmeleri lazım.

KAPIKULE Sınır Kapısı CANLI KAMERA Yayını

 

T.C. Sofya Büyükelçiliği sınırı geçecek vatandaşlar için önemli bilgiler verdi.

Bulgaristan makamlarıyla yaptığımız temaslardan, Kapıkule’ye giden Meriç Otobanının tekrar trafiğe açıldığı, yığılmanın ve olası kazaların önlenmesi için mecburen kontrollü bir şekilde trafik akışının gerçekleştirildiği ve bazı araçların yoğunluğa göre Hamzabeyli Sınır Kapımıza yönlendirildiği öğrenilmiştir.

Sınır makamlarımızdan da bu bilgiler teyit edilmiştir.

Şu an bu bölgede bulunan vatandaşlarımızdan sabırlı ve dikkatli bir şekilde ilerlemelerini, yorgunluk durumunda -sağlık tedbirlerine de dikkat ederek- dinlenmelerini ve trafik görevlilerinin uyarılarına uymalarını rica ediyoruz.

Bize her zaman ulaşabilirsiniz:
(Hamzabeyli için) Burgaz Başkonsolosluğu Acil Durum Hattı: + 359 886 181 758
(Kapıkule için) Filibe Başkonsolosluğu Acil Durum Hattı: +359877674680
Sofya Büyükelçiliği Acil Durum Hattı: +359 88 8857979

HAMZABEYLİ Sınır Kapısı CANLI CAMERA Yayını

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir