Kaos lobisi işbaşında

Ekonomiyi çökertmeye yönelik operasyonlar mutfağa kadar uzandı... Tarım Bakanı Eker, 'Kaos lobisi yanlış haberlerle mutfağa dadandı' dedi

Kaos lobisi işbaşında

17 Aralık'ta başlayan siyaseti itibarsızlaştırma operasyonu, vatandaşın sofrasına kadar uzandı. Türk vatandaşının refahına kast eden gıda lobileri; pirinç, kuru fasulye ve patates fiyatlarını artırmak için düğmeye bastı.

'Ürün kıtlığı var' spekülasyonu yapan lobiler, fiyatların suni olarak artmasını sağladı. Lobilerin oyununu fark eden Gıda Bakanlığı da gerekli tedbirleri aldı.

KAOS LOBİSİ İŞ BAŞINDA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Bugünlerde Türkiye'yi kaosa sürüklemeye çalışan bir operasyon var" diyerek, bu kapsamda tarım ürünleriyle ilgili bir takım haberlerin de çıktığını söyledi. Eker, Türkiye'de herhangi bir üründe kıtlığın olmadığını belirterek, kaos lobisinin mutfaklara dadandığını vurguladı. İthalatın sadece terbiye maksatlı bir ithalat olduğuna dikkat çeken Bakan Eker, "Fasulye yetersiz olduğu için fiyatlar arttı falan diye bir şey yok. Ne patates, ne pirinç, ne fasulye için ya da herhangi bir ürün için böyle bir şey asla söz konusu değil" dedi. Eker, suni yükselişlerin geri çekileceğini, önümüzdeki günlerde patates, pirinç ve kuru fasulye fiyatlarının ucuzlayacağını kaydetti.

TMO marketlerde PİRİNÇ SATACAK

Pirinç fiyatlarındaki suni yükselişi frenlemek için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, market zincirlerine yönelik paketli pirinç satış sürecini başlattı. TMO logolu, 2 kilogramlık paketlerdeki pirinçler, kilogram başına 2.90 liradan satılacak. TMO'dan yapılan açıklamada, satışa sunulan pirinçlerin tamamen yerli ve katkısız Osmancık pirinci olup, yüksek kaliteli ürünler olduğu belirtildi

HAYALİ ZAM YAPILDI

Kuru fasulye, pirinç ve patates fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya çalışan kaos lobisi, kırmızı ete de el uzattı. Bazı basın yayın organlarında 'Kırmızı ete 4 lira zam yapıldı' diye haberler çıktı. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç ise, "Üretici bazında sadece 50 kuruş artış oldu" dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir