Kamu işçisinin gözü bu kararda

Kamuda çalışan 185 bin işçinin ücret ve sosyal haklarına yapılacak zam miktarının belirlenmesi için yarın yapılacak 3. görüşmede Hükümetin teklifini açıklaması bekleniyor

Kamu işçisinin gözü bu kararda

Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri ile ilgili yarın yapılacak 3. görüşmede Hükümetin teklifinin açıklanması bekleniyor. Türk-İş'in başlıca talepleri arasında, en düşük işçi maaşının bin 800 lira olması ve işçilere birinci 6 ay için yüzde 10 zam verilmesi yer almıştı.

Kamuda çalışan 185 bin işçinin ücret ve sosyal haklarına yapılacak zam miktarının belirlenmesi için Türk-İş ile Hükümet arasında yürütülen görüşmelerin 2'ncisi önceki gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında yapıldı. Bu toplantıda düşük ücretlerin yükseltilmesi, ücret zammı ve sosyal yardımlar konusu müzakere edilirken, Bakan Çelik'in Türk-İş’in tekliflerinin değerlendirileceğini ve 11 Temmuz'daki toplantıya Bakanlığın bir teklifle geleceğini ifade ettiği öğrenildi.

Yarın 3'üncüsü yapılacak görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde, yenilenecek toplu iş sözleşmelerinin tamamına yakını 1 Ocak ve 1 Mart 2013'ten geçerli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir