Kafkaslar Gölbaşı'nda buluştu

Gölbaşı'ndaki Karaçay Malkar Halk Yazarı ve Şairi Bert Gurtuyev'i anma toplantısı ve Kültür Günleri’nde Kafkas rüzgarı esti.

Kafkaslar Gölbaşı'nda buluştuGölbaşı Belediyesi, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Gölbaşı Kafkas Birliği Derneği ve Karaçay Malkar Kültür Derneği tarafından düzenlenen anma gecesi muhteşem oldu.

Gölbaşı Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen anma programına MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Rusya Federasyonu Kabardin Balkar Cumhuriyet Medya, Kamu ve Dini Kuruluşlar Bakanı Muhadin Kumahov, Kabardin Balkar Cumhuriyeti Milletvekili Aksar Doduyev, Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Rusya Doğal Bilimler Akademisyeni Vladimir Zaharov, Rusya ve Karaçay'dan akademisyenler, şairler, sanatçılar, Gölbaşı'nda yaşayan Kafkas kökenli vatandaşlar, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Gecede bir konuşma yapan Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Kafkas rüzgarının estiği bu anma toplantısına ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Bu anlamlı programda, böyle müstesna bir toplulukla birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu ve hissettiğim onuru hangi sözle anlatsam az gelir. Çok geniş bir yelpazede hayat bulan Kafkas kültürü, gittiği her diyarda, sevginin, saygının ve öz değerlere sahip çıkmanın örneği olmuştur.

Yüzyılı aşkın bir süre önce Gölbaşı’mıza gelip yerleşen ve o günden bu güne iç içe kardeşçe yaşadığımız, iyi ve kötü günlerde hep birlikte olduğumuz, etle tırnak nasılsa, o derece bütünleştiğimiz, Kafkas kökenli kardeşlerimiz var. Hacımuratlı, Yağlıpınar, Gökçehöyük ve İkizce’ye 1860’larda gelmiş hemşerilerimiz var.

Bugüne kadar hep birlikteydik, bugün de birlikteyiz, yarınlarda da hep birlikte olacağız. Bu nedenle istedik ki, hem büyük şairimizi Gölbaşı’nda analım, hem de Kafkas kökenli kardeşlerimizi bu özel ve anlamlı günde ilçemizde ağırlayalım. Bu vesileyle, gerek bu organizasyonda emeği geçen, gerekse katılımlarıyla bizleri yalnız bırakmayan, tüm konuklarımıza çok teşekkür ediyor; birliğimiz ve dirliğimiz daim olsun diyorum.”

Programda şiir dinletisi, Kafkas şarkılarından oluşan mini konser, Kafkas halk dansları gösterisi, sinevizyon gösterimi, Kabardin Balkar Özerk Cumhuriyeti ELBRUS Kafkas halk dansları gösterisi ve Arslanbek Sultanbekov'un konseri davetlileri büyüledi.

Gecede Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’na çeşitli nişan ve hediyeler verilirken Nogay savaşçıları kıyafeti giydirildi. Gecede Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, ünlü sanatçı Arslanbek Sultanbekov'un Nogay savaşçıları kıyafetini giyerek hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Odabaşı, programı hazırlayan davetlilere daha sonra makamında sevgi çiçeği hediye ederek Mogan gölü üzerinde tekne turu yaptırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.