Kadir İnanır'dan gezi olaylarıyla ilgili çağrı

Yeşilçam'ın ünlü oyuncusu Kadir İnanır Gezi Parkı eylemi ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili bir çağrıda bulundu.

Kadir İnanır'dan gezi olaylarıyla ilgili çağrıSanatçı Kadir İnanır, Taksim Gezi Parkı'nda başlayan olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, son dönemde terör sorununun çözüm sürecine girdiğine dikkati çekerek, "Barıştan yana umudumuz filizlenmeye yüz tutmuşken, yaşanılan süreç, gösterilen çaba ve emekleri geriletmektedir.Demokratik bir ülke olmanın ana kaynağı; farklı inanç, düşünce, yaşam tarzına sahip insanlarla birlikte yaşayabilmek bu kültüre sahip olmaktır. Barışın gerçek ve kalıcı olması tam da bu bilinçle mümkün olabilir" ifadelerine yer verdi.

Terörün son bulması için yürütülen Çözüm Süreci'nde oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti'nin Akdeniz Grubuüyesi de olan sanatçı Kadir İnanır, Taksim Gezi Parkı'nda başlayan izinsiz gösterilerle ilgili açıklamalarda bulundu. İnanır,yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde yaşanan gelişmelerin "demokrasi ve özgürlüğe olan talebi" gösterdiğini vurguladı.

İnanır, yazılı açıklamasında, şu ifadelere yer verdi :

"Eğer çağdaş,uygar ve laik bir ülke hayalini paylaşıyorsak, bu talebi anlamak, ciddiye almak saygı duymak gerekir. Demokratik hak talebiyle hareket eden kitlelere yönelik alınacak tavır asla zor kullanmak olmamalıdır. Kaldı ki özellikle çok uzun yıllara dayanan en temel sorunumuzun çözüm sürecine girmişken;"Barış" dan yana umudumuz filizlenmeye yüz tutmuşkenyaşanılan süreç, gösterilen çaba ve emekleri geriletmektedir.

Demokratik bir ülke olmanın ana kaynağı ; farklı inanç, düşünce, yaşam tarzına sahip insanlarla birlikte yaşayabilmek bu kültüre sahip olmaktır. Barışın gerçek ve kalıcı olması tam da bu bilinçle mümkün olabilir. Tüm bu gerçeklerle, siyasal iktidarı; halkın demokratik taleplerini olgunlukla karşılayıp, sorununu bir an önce diyalog zemininde çözülmesi için harekete geçmeye çağırıyorum."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir