Kaçak 9 firari darbeci hain yakalandı!

Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırı düzenledikten sonra kaçan darbeci 9 asker Ula ilçesi Şirinköy bölgesinde yakalandı.

Muğla Valisi Amir Çiçek, 9 askerin yakalandığını ancak 2 kişinin halen kaçmaya devam ettiğini açıkladı.

son dakika haberleri: kacak darbeci on asker yakalandi!Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırı düzenledikten sonra kaçan darbeci askerlerin Ula ilçesi Şirinköy bölgesinde bulunduğu ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda ekip kaydırıldı.

Operasyon başlatan Jandarma timleri megafonlarla darbeci askerlere yönelik 'teslim olun', çağrısı yaptı. Kaçak 9 asker yapılan operasyonun ardından yakalandı, iki kişinin yakalanmasına çalışılıyor.-

MUĞLA VALİSİ ÇİÇEK: 9 KİŞİ YAKALANDI
Muğla Valisi Amir Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin bölgede 9 askerin yakalandığını bildirdi. Vali Çiçek, "İki kişi daha kaçıyor. Bu bir kişinin de en yakın sürede  yakalanacağını umut ediyorum. Kısa sürede sonuca ulaşacağımızı tahmin ediyorum."  dedi. Çiçek, bölgede çok sayıda vatandaşın bulunduğunu, operasyonun devam ettiğini, uzun menzilli silahlar kullanıldığını ve herhangi bir üzücü olay yaşanmaması için vatandaşların bölgeden uzaklaşması gerektiğini söyledi.

Operasyon başlatan jandarma timleri megafonlarla darbeci askerlere yönelik ’teslim olun’, çağrılarında bulunmaya başladı.

ÇATIŞMA ÇIKTI

DHA muhabiri Taylan Yıldırım'ın verdiği bilgiye göre, firari askerler ile polisler arasında çatışma yaşandı.

Muğla Valisi Çiçek, kaçak askerlerin elebaşı komutanı Binbaşı Şükrü Seymen'in de yakalandığını açıkladı

9 darbeci asker helikopterle karakola götürüldü.

'İdam isteriz' sloganları atıldı

Yakalanan 9 asker, Çetibeli Jandarma Karakolu'ndaki işlemlerinin ardından Muğla'ya gönderildi. Darbeci askerler karakoldan çıkarılırken protesto için toplanan vatandaşlar 'idam isteriz' sloganları attı.

İşte yakalanan hainlerin isimleri:

  1. Binbaşı Şükrü Seyman,
  2. Yüzbaşı İsmail Yiğit,
  3. Yüzbaşı Ergün Şahin,
  4. Yüzbaşı Bahadır Sagun,
  5. Yüzbaşı Mehmet Öztürk,
  6. Üsteğmen Murat Köse,
  7. Üsteğmen Mehmet Demir,
  8. Üsteğmen Enes Yılmaz ve
  9. Teğmen Muhammet Burak İpek.

DOMUZ AVINA GİDEN AVCILAR GÖRDÜ
Firari askerleri gördüğünü ile süren Üzeyir Çalca, domuz avına giderken 5 kamuflajlı esker gördüğünü, niçin burada bulunduklarını sorduğunda ise tatbikat yaptıklarını söylediklerini belirtti. Çalca, şunları anlattı:

"İki arkadaş mısır tarlasına domuz bekçiliği yapmaya gidiyorduk. Azmak (Dere) içerisinde çatırtı duyduk. Domuzların dere içerisinde olduğunu düşündük. Biraz bekleyip domuz olduğuna kanaat getirince ateş edecektik. Ancak seslerin dereyi geçip tarlaya doğru girdiğini duyduk., O tarafa ışık tuttuk arkadaşımla birlikte. Birdenbire 5 kişi yere yattı. İçlerinden bir tanesi ayağa kalktı. Ne yaptıklarını sorduğumuzda 'Biz tatbikat yapıyoruz' dediler. Biz 5 kişiyi gördük ama azmak içerisinden çatırtı sesleri geliyordu. Daha fazla kişi olabilir.

"ÜZERLERİNDE TİŞÖRT ALTLARINDA KAMUFLAŞ VARDI
Üzeyir Çalca, askerlerin nasıl oldukları yönündeki soruya ise üzerlerinde askeri tişört bulunduğunu belirterek, "Altlarında kamuflaj vardı. Ancak dereyi geçtikleri için ıslanmıştı. Zayıf yapıları, yüzleri sakallı ve dağınık bir haldeydiler" dedi.

FOTOĞRAFLARDAN TEŞHİS ETTİLER
Üzeyir Çalca, gördüğü kişilerin kendisine gösterilen firari askerlerin fotoğraflarından aynı kişiler olduğunu teşhis etti. Bu gelişme üzernine jandarma komando birlikleri ile Özel Harekat timleri ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı timler bölgeye sevk edildi. Termal kameralı helikopter ve uçaklarda operasyona havadan destek verdi. Operasyon yapan ekipler sık sık 'teslim olun' çağrısında bulunurken, bölgeyi çembere almaya çalışıyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *